xkeyboard-config 2.42.99 - en to sq translation catalogue (940 entries)

en: 3rd level of Caps Lock
sq: Shkallë e 3-të e Caps Lock

en: 3rd level of Left Ctrl
sq: Shkallë e 3-të e Win Majtas

en: 3rd level of Left Win
sq: Shkallë e 3-të e Win Majtas

en: 3rd level of Menu
sq: Shkallë e 3-të e Menusë

en: 3rd level of Right Ctrl
sq: Shkallë e 3-të për Ctrl Djathtas

en: 3rd level of Right Win
sq: Shkallë e 3-të e Win Djathtas

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
sq: Shkalla e 3-të e tastit “&lt; &gt;”

en: A user-defined custom Layout
sq: Skemë vetjake e përcaktuar nga përdoruesi

en: APL symbols (APLX unified)
sq: Simbole APL (APLX e njësuar)

en: APL symbols (Dyalog APL)
sq: Simbole APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (IBM APL2)
sq: Simbole APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
sq: Simoble APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
sq: Simbole APL (SAX, Sharp APL për Unix)

en: APL symbols (unified)
sq: Simbole APL (e njësuar)

en: Abkhazian (Russia)
sq: Abkazisht (Rusi)

en: Acer laptop
sq: Laptop Acer

en: Add the standard behavior to Menu key
sq: Shtoji sjellje standard tastit Menu

en: Akan
sq: Akanisht

en: Albanian
sq: Shqip

en: Albanian (Plisi)
sq: Shqip (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
sq: Shqip (Veqilharxhi)

en: Alt and Meta are on Alt
sq: Alt dhe Meta gjenden te Alt

en: Alt and Win behavior
sq: Sjellje e tasteve Alt dhe Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
sq: Alt i përshoqërohet Win-it Djathtas, Super-i Menu-së

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
sq: Alt i përshoqërohet PrtSc dhe Win-it të rëndomtë

en: Alt is swapped with Win
sq: Alt është këmbyer me Win

en: Amharic
sq: Amharike

en: Ancient
sq: E lashtë

en: Any Alt
sq: Cilindo Alt

en: Any Win
sq: Cilindo Win

en: Any Win (while pressed)
sq: Cilido Win (kur shtypet)

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
sq: Apple Aluminium: emulon Pause, PrtSc, Scroll Lock

en: Arabic
sq: Arabisht

en: Arabic (AZERTY)
sq: Arabisht (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
sq: Arabisht (AZERTY, shifra arabe lindore)

en: Arabic (Algeria)
sq: Arabisht (Algjeri)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
sq: Arabisht (Numra arabë, zgjerime në shkallën e 4-t)

en: Arabic (Buckwalter)
sq: Arabisht (Buckwalter)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
sq: Arabisht (Shifra arabe lindore)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
sq: Arabisht (Numra Arabolindorë, zgjerime në shkallën e 4-t)

en: Arabic (Egypt)
sq: Arabisht (Egjipt)

en: Arabic (ErgoArabic)
sq: Arabisht (ErgoArabic)

en: Arabic (Iraq)
sq: Arabisht (Iraq)

en: Arabic (Macintosh)
sq: Arabisht (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
sq: Arabisht (Macintosh, fonetike)

en: Arabic (Morocco)
sq: Arabisht (Marok)

en: Arabic (OLPC)
sq: Arabisht (OLPC)

en: Arabic (Pakistan)
sq: Arabisht (Pakistan)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
sq: Arabisht (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Syria)
sq: Arabisht (Siri)

en: Armenian
sq: Armenisht

en: Armenian (OLPC, phonetic)
sq: Armenisht (OLPC, fonetike)

en: Armenian (alt. eastern)
sq: Armenisht (alt. lindore)

en: Armenian (alt. phonetic)
sq: Armenisht (alt. fonetike)

en: Armenian (eastern)
sq: Armenisht (lindore)

en: Armenian (phonetic)
sq: Armenisht (fonetike)

en: Armenian (western)
sq: Armenisht (perëndimore)

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
sq: Asameze (KaGaPa, fonetike)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
sq: Asturiase (Spanjë, me H me pikë poshtë dhe L me pikë poshtë)

en: Asus laptop
sq: Laptop Asus

en: At the bottom left
sq: Majtas poshtë

en: At the corresponding key in a Colemak layout
sq: Te tasti përkatës te një skemë Colemak

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
sq: Te tasti përkatës te një skemë Dvorak

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
sq: Te tasti përkatës te një skemë QWERTY

en: Azerbaijani
sq: Azerbajxhanisht

en: Azerbaijani (Cyrillic)
sq: Azerbajxhanisht (Cirilike)

en: Azerbaijani (Iran)
sq: Azerbajxhanase (Iran)

en: Azona RF2300 Wireless Internet
sq: Azona RF2300 wireless Internet

en: Backslash
sq: Pjerrake së prapthi

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
sq: Pjerrake së prapthi; vepron si një kyçje njëshe, kur shtypet tok me një zgjedhës së shkallës së 3-të

en: Bangla
sq: Bangladeshi

en: Bangla (India)
sq: Bangladeshi (Indi)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
sq: Bangladeshi (Indi, Baishakhi Inscript)

en: Bangla (India, Baishakhi)
sq: Bangladeshi (Indi, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
sq: Bangladeshi (Indi, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
sq: Bangladeshi (Indi, Gitanjali)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
sq: Bangladeshase (Indi, KaGaPa, fonetike)

en: Bangla (India, Probhat)
sq: Bangladeshi (Indi, Probhat)

en: Bangla (Probhat)
sq: Bangladeshi (Probhat)

en: Bashkirian
sq: Bashkire

en: Belarusian
sq: Bjellorusisht

en: Belarusian (Latin)
sq: Bjellorusisht (Latine)

en: Belarusian (intl.)
sq: Bjellorusisht (ndërkomb.)

en: Belarusian (legacy)
sq: Bjellorusisht (e dikurshme)

en: Belarusian (phonetic)
sq: Bjellorusisht (fonetike)

en: Belgian
sq: Belge

en: Belgian (ISO, alt.)
sq: Belge (ISO, alt.)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
sq: Belge (alt., vetëm Latin-9)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
sq: Belge (Sun Type 6/7)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
sq: Belge (Wang 724 AZERTY)

en: Belgian (alt.)
sq: Belge (alt.)

en: Belgian (no dead keys)
sq: Belge (pa taste të vdekur)

en: Berber (Algeria, Latin)
sq: Berbere (Algjeri, Latinisht)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
sq: Berbere (Algjeri, Tifinag)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
sq: Berbere (Marok, Tifinag alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
sq: Berbere (Marok, Tifinag fonetike e zgjeruar)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
sq: Berbere (Marok, Tifinag e zgjeruar)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
sq: Berbere (Marok, fonetike Tifinag.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
sq: Berbere (Marok, fonetike Tifinag alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
sq: Berbere (Marok, Tifinag)

en: Bosnian
sq: Boshnjake

en: Bosnian (US)
sq: Boshnjake (ShBA)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
sq: Boshnjake (ShBA, me shkronja dyshe Boshnjake)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
sq: Boshnjake (me shkronja dyshe Boshnjake)

en: Bosnian (with guillemets)
sq: Boshnjake (me thonjëza frënge)

en: Both Alts together
sq: Të dy ALT-et tok

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
sq: Të dy ALT-et tok; AltGr më vete zgjedh shkallën e 3-të

en: Both Ctrls together
sq: Të dy CTRL-të tok

en: Both Shifts together
sq: Të dy Shift-et tok

en: Both Shifts together enable Caps Lock
sq: Të dy Shift-et tok aktivizojnë Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
sq: Të dy Shift-et tok aktivizojnë Caps Lock; një tast Shift e çaktivizon

en: Both Shifts together enable Shift Lock
sq: Të dy Shift-et tok aktivizojnë Shift Lock

en: Braille
sq: Braj

en: Braille (left-handed inverted thumb)
sq: Braj, (mëngjarash, gisht i madh më anë të kundërt)

en: Braille (left-handed)
sq: Braj (mëngjarash)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
sq: Braj, (mëngjarash, gisht i madh më anë të kundërt)

en: Braille (right-handed)
sq: Braj (djathtarash)

en: Breton (France)
sq: Bretonisht (Francë)

en: Bulgarian
sq: Bullgarisht

en: Bulgarian (enhanced)
sq: Bullgarisht (e zgjeruar)

en: Bulgarian (new phonetic)
sq: Bullgarisht (fonetikë e re)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
sq: Bullgarisht (fonetikë tradicionale)

en: Burmese
sq: Burmanisht

en: Burmese (Zawgyi)
sq: Burmanisht (Zaugyi)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
sq: Kamerunase (AZERTY, ndërkomb.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
sq: Kamerunase (Dvorak, ndërkomb.)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
sq: Kamerunase Shumëgjuhëshe (QWERTY, ndërkomb.)

en: Canadian (CSA)
sq: Kanadeze (CSA)

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
sq: Caps Lock (kur shtypet), Alt+Caps Lock për veprimin origjinal të Caps Lock-ut

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
sq: Caps Lock vepron si Shift me kyçje; Shift-i “ndalon” Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
sq: Caps Lock vepron si Shift me kyçje; Shift-i nuk ka ndikim mbi Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl
sq: Caps Lock si Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
sq: Caps Lock si Ctrl, Ctrl si Hyper

en: Caps Lock as Ctrl, Left Control switches to another layout
sq: Caps Lock si Ctrl, Control Majtas bën kalimin në tjetër skemë

en: Caps Lock behavior
sq: Sjellje e tastit Caps Lock

en: Caps Lock chooses 5th level
sq: Caps Lock zgjedh shkallën e 5-të

en: Caps Lock gives digits on the digits row (Azerty layouts)
sq: Caps Lock jep shifra te rreshti i shifrave (skema Azerty)

en: Caps Lock is disabled
sq: Caps Lock është i çaktivizuar

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
sq: Caps Lock për skemën e parë; Shift+Caps Lock për skemën e dytë

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
sq: Caps Lock aktivizon/çaktivizon ShiftLock-un (ndikon mbi krejt tastet)

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
sq: Caps Lock aktivizon ose çaktivizon kapitalizim normal të shenjave të alfabetit

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
sq: Caps Lock përdor kapitalizim të brendshëm; tasti Shift “ndal” Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
sq: Caps Lock përdor kapitalizim të brendshëm; tasti Shift nuk prek gjë Caps Lock

en: Caps Lock; Ctrl+Caps Lock for original Caps Lock action
sq: Caps Lock; Ctrl+Caps Lock për veprimin origjinal të Caps Lock

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
sq: Caps Lock; vepron si një kyçje njëshe, kur shtypet tok me një zgjedhës së shkallës së 3-të

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
sq: Katalanase (Spanjë, me L me pikë në mes)

en: Cherokee
sq: Çeroki

en: Chinese
sq: Kineze

en: Church Slavonic
sq: Sllavishte Kishtare

en: Chuvash
sq: Çuvashe

en: Chuvash (Latin)
sq: Çuvashe (Latine)

en: Coeur d'Alene Salish
sq: Salish Coeur d’Alene

en: Compaq Armada laptop
sq: Laptop Compaq Armada

en: Compaq Internet (13 keys)
sq: Compaq Internet (13 taste)

en: Compaq Internet (18 keys)
sq: Compaq Internet (18 taste)

en: Compaq Internet (7 keys)
sq: Compaq Internet (7 taste)

en: Compaq Presario laptop
sq: Laptop Compaq Presario

en: Compatibility options
sq: Mundësi përputhshmërie

en: Coptic
sq: Kopte

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
sq: Tatarisht Krimease (Q Dobruxhe)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
sq: Tatarisht Krimease (Alt-Q turqishteje)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
sq: Tatarisht Krimease (F turqishteje)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
sq: Tatarisht Krimease (Q turqishteje)

en: Croatian
sq: Kroatisht

en: Croatian (US)
sq: Kroatisht (ShBA)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
sq: Kroatisht (ShBA, me shkronja dyshe kroatishteje)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
sq: Kroatisht (me shkronja dyshe kroatishteje)

en: Croatian (with guillemets)
sq: Kroatisht (me thonjëza frënge)

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
sq: Ctrl i përshoqërohet Alt-it, Alt-i Win-it

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
sq: Ctrl i përshoqërohet tastit Win Djathtas dhe Ctrl-së së zakonshme

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
sq: Ctrl i përshoqërohet tastit Win dhe Ctrl-së së zakonshme

en: Ctrl position
sq: Pozicion Ctrl-je

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
sq: Ctrl+Win Majtas për skemën e parë; Ctrl+Menu për skemën e dytë

en: Currency signs
sq: Simbole monedhash

en: Czech
sq: Çekisht

en: Czech (QWERTY)
sq: Çekisht (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
sq: Çekisht (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (QWERTY, Windows)
sq: Çekisht (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
sq: Çekisht (QWERTY, pjerrake së prapthi ekstra)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
sq: Çekisht (QWERTZ, Windows)

en: Czech (Sun Type 6/7)
sq: Çekisht (Sun Type 6/7)

en: Czech (UCW, only accented letters)
sq: Çekisht (UCW, vetëm shkronjat me theks)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
sq: Çekisht (ShBA, Colemak, mbulim për UCW)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
sq: Çekisht (ShBA, Dvorak, mbulim për UCW)

en: Czech (coder)
sq: Çekisht (kodues)

en: Czech (extra backslash)
sq: Çekisht (pjerrake së prapthi ekstra)

en: Czech (programming)
sq: Çekisht (programim)

en: Czech (programming, typographic)
sq: Çekisht (programim, tipografike)

en: Czech, Slovak and German (US)
sq: Çekisht, Sllovakisht dhe Gjermanisht (ShBA)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
sq: Çekisht, Sllovakisht, Polonisht, Spanjisht, Finlandisht, Suedisht dhe Gjermanisht (ShBA)

en: Danish
sq: Danisht

en: Danish (Dvorak)
sq: Danisht (Dvorak)

en: Danish (Macintosh)
sq: Danisht (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
sq: Danisht (Macintosh, pa taste të vdekur)

en: Danish (Sun Type 6/7)
sq: Danisht (Sun Type 6/7)

en: Danish (Windows)
sq: Danisht (Windows)

en: Danish (no dead keys)
sq: Danisht (pa taste të vdekur)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
sq: Dari (Afganistan, OLPC)

en: Default numeric keypad keys
sq: Taste parazgjedhje të pjesës numerike

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
sq: Laptop Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Latitude laptop
sq: Laptop Dell Latitude

en: Dell Precision M laptop
sq: Laptop Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
sq: Laptop Dell Precision M65

en: Dhivehi
sq: Divehi

en: Dutch
sq: Holandisht

en: Dutch (Macintosh)
sq: Holandisht (Macintosh)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
sq: Holandisht (Sun Type 6/7)

en: Dutch (US)
sq: Holandisht (ShBA)

en: Dutch (standard)
sq: Holandisht (standarde)

en: Dzongkha
sq: Xonga

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
sq: Elfdalian (Suedisht, me ndërthurje ogonek)

en: Enable APL overlay characters
sq: Aktivizoni shenja shtrese përsipër APL

en: Enable extra typographic characters
sq: Aktivizo shenja tipografike ekstra

en: English (3l)
sq: Anglisht (3l)

en: English (3l, Chromebook)
sq: Anglisht (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
sq: Anglisht (3l, emacs)

en: English (Australia)
sq: Anglisht (Australi)

en: English (Cameroon)
sq: Anglisht (Kamerun)

en: English (Canada)
sq: Anglisht (Kanada)

en: English (Carpalx)
sq: Anglisht (Carpalx)

en: English (Carpalx, full optimization)
sq: Anglisht (Carpalx, optimizim i plotë)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
sq: Anglisht (Carpalx, optimizim i plotë, ndërkomb., me taste AltGr të vdekur)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
sq: Anglisht (Carpalx, optimizim i plotë, ndërkomb., me taste të vdekur)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
sq: Anglisht (Carpalx, ndërkomb., me taste AltGr të vdekur)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
sq: Anglisht (Carpalx, ndërkomb., me taste të vdekur)

en: English (Colemak)
sq: Anglisht (Colemak)

en: English (Colemak-DH ISO)
sq: Anglisht (Colemak-DH ISO)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
sq: Anglisht (Colemak-DH Ortholinear)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
sq: Anglisht (Colemak-DH E gjerë ISO)

en: English (Colemak-DH Wide)
sq: Anglisht (Colemak-DH E gjerë)

en: English (Colemak-DH)
sq: Anglisht (Colemak-DH)

en: English (Drix)
sq: Anglisht (Drix)

en: English (Dvorak)
sq: Anglisht (Dvorak)

en: English (Dvorak, Macintosh)
sq: Anglisht (Dvorak, Macintosh)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
sq: Anglisht (Dvorak, alt. ndërkomb.)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
sq: Anglisht (Dvorak, ndërkomb., me taste të vdekur)

en: English (Dvorak, left-handed)
sq: Anglisht (Dvorak, për mëngjarash)

en: English (Dvorak, right-handed)
sq: Anglisht (Dvorak, për djathtarash)

en: English (Ghana)
sq: Anglisht (Ganë)

en: English (Ghana, GILLBT)
sq: Anglisht (Ganë, GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
sq: Anglisht (Ganë, shumëgjuhëshe)

en: English (India, with rupee)
sq: Anglisht (Indi, me rupi)

en: English (Macintosh)
sq: Anglisht (Macintosh)

en: English (Mali, US, Macintosh)
sq: Anglisht (Mali, ShBA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
sq: Anglisht (Mali, ShBA, ndërkomb.)

en: English (New Zealand)
sq: Anglisht (Zelandë e Re)

en: English (Nigeria)
sq: Anglisht (Nigeri)

en: English (Norman)
sq: Anglisht (Normane)

en: English (South Africa)
sq: Anglisht (Afrikë e Jugut)

en: English (UK)
sq: Anglisht (MB)

en: English (UK, Colemak)
sq: Anglisht (MB, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
sq: Anglisht (MB, Colemak-DH)

en: English (UK, Dvorak)
sq: Anglisht (MB, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
sq: Anglisht (MB, Dvorak, me shenja pikësimi MB-je)

en: English (UK, Macintosh)
sq: Anglisht (MB, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
sq: Anglisht (MB, Macintosh, ndërkomb.)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
sq: Anglisht (MB, Sun Type 6/7)

en: English (UK, extended, Windows)
sq: Anglisht (MB, e zgjeruar, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
sq: Anglisht (MB, ndërkomb., me taste të vdekur)

en: English (US)
sq: Anglisht (ShBA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
sq: Anglisht (ShBA, IBM Arabisht 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
sq: Anglisht (ShBA, Sun Type 6/7)

en: English (US, Symbolic)
sq: Anglisht (ShBA, Simbole)

en: English (US, alt. intl.)
sq: Anglisht (ShBA, alt. ndërkomb.)

en: English (US, euro on 5)
sq: Anglisht (ShBA, euro te 5)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
sq: Anglisht (ShBA, ndërkombëtare, ndërthurje AltGr Unikod)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
sq: Anglisht (ShBA, ndërkombëtare, ndërthurje AltGr Unikod, alt.)

en: English (US, intl., with dead keys)
sq: Anglisht (ShBA, ndërkomb., me taste të vdekur)

en: English (Western European AltGr dead keys)
sq: Anglisht (taste të vdekur AltGr Evropiane Perëndimore)

en: English (Workman)
sq: Anglisht (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
sq: Anglisht (Workman, ndërkomb., me taste të vdekur)

en: English (Workman-P)
sq: Anglisht (Workman-P)

en: English (classic Dvorak)
sq: Anglisht (Dvorak klasike)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
sq: Anglisht (ndërkomb., me taste AltGr të vdekur)

en: English (programmer Dvorak)
sq: Anglisht (Dvorak programuesish)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
sq: Anglisht (me tastet pjesëtim/shumëzim që ndërrojnë skemën)

en: Enter on keypad
sq: Enter te pjesa numerike

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
sq: Esperanto (Portugali, Nativo)

en: Esperanto (legacy)
sq: Esperanto (e dikurshme)

en: Esperanto letters with superscripts
sq: Shkronja Esperanto me supershkrim

en: Estonian
sq: Estonisht

en: Estonian (Dvorak)
sq: Estonisht (Dvorak)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
sq: Estonisht (Sun Type 6/7)

en: Estonian (US)
sq: Estonisht (ShBA)

en: Estonian (no dead keys)
sq: Estonisht (pa taste të vdekur)

en: EurKEY (US)
sq: EurKEY (ShBA)

en: Euro on 2
sq: Euro te 2

en: Euro on 4
sq: Euro te 4

en: Euro on 5
sq: Euro te 5

en: Euro on E, fourth level
sq: Euro te E, niveli i katërt

en: Euro on E, third level
sq: Euro në E, niveli i tretë

en: Ewe
sq: Eveisht

en: Faroese
sq: Faroisht

en: Faroese (no dead keys)
sq: Faroisht (pa taste të vdekur)

en: Filipino
sq: Filipinase

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
sq: Filipinase (Capewell-Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
sq: Filipinase (Capewell-Dvorak, Latine)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
sq: Filipinase (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
sq: Filipinase (Capewell-QWERF 2006, Latin)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
sq: Filipinase (Colemak, Baybayin)

en: Filipino (Colemak, Latin)
sq: Filipinase (Colemak, Latin)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
sq: Filipinase (Dvorak, Baybayin)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
sq: Filipinase (Dvorak, Latine)

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
sq: Filipinase (QWERTY, Baybayin)

en: Finnish
sq: Finlandisht

en: Finnish (DAS)
sq: Finlandisht (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
sq: Finlandisht (Dvorak)

en: Finnish (Macintosh)
sq: Finlandisht (Macintosh)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
sq: Finlandisht (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Windows)
sq: Finlandisht (Windows)

en: Finnish (classic)
sq: Finlandisht (klasike)

en: Finnish (classic, no dead keys)
sq: Finlandisht (klasike, pa taste të vdekur)

en: Four-level key with abstract separators
sq: Tast me katër shkallë me ndarës abstraktë

en: Four-level key with comma
sq: Tast me katër shkallë, me presje

en: Four-level key with dot
sq: Tast me katër shkallë, me pikë

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
sq: Tast me katër shkallë me pikë, vetëm Latin-9

en: Four-level key with momayyez
sq: Tast me katër shkallë, me momajez

en: French
sq: Frëngjisht

en: French (AZERTY)
sq: Frëngjisht (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
sq: Frëngjisht (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
sq: Frëngjisht (BEPO)

en: French (BEPO, AFNOR)
sq: Frëngjisht (BEPO, AZERTY)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
sq: Frëngjisht (BEPO, vetëm Latin-9)

en: French (Cameroon)
sq: Frëngjisht (Kamerun)

en: French (Canada)
sq: Frëngjisht (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
sq: Frëngjisht (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
sq: Frëngjisht (Kanada, e dikurshme)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
sq: Frëngjisht (Republika Demokratike e Kongos)

en: French (Dvorak)
sq: Frëngjisht (Dvorak)

en: French (Ergo‑L)
sq: Frëngjishte (Ergo-L)

en: French (Ergo‑L, ISO variant)
sq: Frëngjishteje (Ergo‑L, variant ISO)

en: French (Macintosh)
sq: Frëngjisht (Macintosh)

en: French (Mali, alt.)
sq: Frëngjisht (Mali, alt.)

en: French (Morocco)
sq: Frëngjisht (Marok)

en: French (Sun Type 6/7)
sq: Frëngjisht (Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland)
sq: Frëngjisht (Zvicër)

en: French (Switzerland, Macintosh)
sq: Frëngjisht (Zvicër, Macintosh)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
sq: Frëngjisht (Zvicër, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, no dead keys)
sq: Frëngjisht (Zvicër, pa taste të vdekur)

en: French (Togo)
sq: Frëngjisht (Togo)

en: French (US with dead keys, alt.)
sq: Frëngjisht (ShBA me taste të vdekur, alt.)

en: French (US)
sq: Frëngjisht (ShBA)

en: French (US, AZERTY)
sq: Frëngjisht (ShBA, AZERTY)

en: French (alt.)
sq: Frëngjisht (alt.)

en: French (alt., Latin-9 only)
sq: Frëngjisht (alt., vetëm Latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
sq: Frëngjisht (alt., pa taste të vdekur)

en: French (legacy, alt.)
sq: Frëngjisht (e dikurshme, alt.)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
sq: Frëngjisht (e dikurshme, alt., pa taste të vdekur)

en: French (no dead keys)
sq: Frëngjisht (pa taste të vdekur)

en: Friulian (Italy)
sq: Friulisht (Itali)

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
sq: Laptop Fujitsu-Siemens Amilo

en: Function keys
sq: Taste funksionesh

en: Gagauz (Moldova)
sq: Gagauz (Moldavi)

en: Generic 101-key PC
sq: E thjeshtë, 101 taste, PC

en: Generic 102-key PC
sq: E thjeshtë, 102 taste, PC

en: Generic 104-key PC
sq: E thjeshtë, 104 taste, PC

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
sq: E thjeshtë, 104 taste, PC, me tastin Enter në formë L-je

en: Generic 105-key PC
sq: E thjeshtë, 105 taste, PC

en: Generic 86-key PC
sq: E thjeshtë, 86 taste, PC

en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
sq: Gjeorgjiane (Francë, AZERTY Tskapo)

en: Georgian (Italy)
sq: Gjeorgjisht (Itali)

en: Georgian (MESS)
sq: Gjeorgjisht (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
sq: Gjeorgjisht (ergonomike)

en: German
sq: Gjermanisht

en: German (Aus der Neo-Welt)
sq: Gjermanisht (Aus der Neo-Welt)

en: German (Austria)
sq: Gjermanisht (Austri)

en: German (Austria, Macintosh)
sq: Gjermanisht (Austri, Macintosh)

en: German (Austria, no dead keys)
sq: Gjermanisht (Austri, pa taste të vdekur)

en: German (Bone)
sq: Gjermanisht (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
sq: Gjermanisht (Bone, rreshti vatër eszett)

en: German (Dvorak)
sq: Gjermanisht (Dvorak)

en: German (E1)
sq: Gjermanisht (E1)

en: German (E2)
sq: Gjermanisht (E2)

en: German (KOY)
sq: Gjermanisht (KOY)

en: German (Macintosh)
sq: Gjermanisht (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
sq: Gjermanisht (Macintosh, pa taste të vdekur)

en: German (Neo 2)
sq: Gjermanisht (Neo 2)

en: German (Neo, QWERTY)
sq: Gjermanisht (Neo, QWERTY)

en: German (Neo, QWERTZ)
sq: Gjermanisht (Neo, QWERTZ)

en: German (QWERTY)
sq: Gjermanisht (QWERTY)

en: German (Sun Type 6/7)
sq: Gjermanisht (Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland)
sq: Gjermanisht (Zvicër)

en: German (Switzerland, Macintosh)
sq: Gjermanisht (Zvicër, Macintosh)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
sq: Gjermanisht (Zvicër, Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland, legacy)
sq: Gjermanisht (Zvicër, e dikurshme)

en: German (Switzerland, no dead keys)
sq: Gjermanisht (Zvicër, pa taste të vdekur)

en: German (T3)
sq: Gjermanisht (T3)

en: German (US)
sq: Gjermanisht (ShBA)

en: German (dead acute)
sq: Gjermanisht (theksi “acute” s’punon)

en: German (dead grave acute)
sq: Gjermanisht (theksi “grave acute” s’punon)

en: German (dead tilde)
sq: Gjermanisht (me “tilde” të vdekur)

en: German (no dead keys)
sq: Gjermanisht (pa taste të vdekur)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
sq: Gjermanisht (me shkronja hungarishteje, pa taste të vdekur)

en: German, Swedish and Finnish (US)
sq: Gjermanisht, Suedisht dhe Finlandisht (ShBA)

en: Gothic
sq: Gotike

en: Greek
sq: Greqisht

en: Greek (Colemak)
sq: Greqisht (Colemak)

en: Greek (Sun Type 6/7)
sq: Greqisht (Sun Type 6/7)

en: Greek (no dead keys)
sq: Greqisht (pa taste të vdekur)

en: Greek (polytonic)
sq: Greqisht (me shumë theksa)

en: Greek (simple)
sq: Greqisht (e thjeshtë)

en: Gujarati
sq: Guxharatisht

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
sq: Guxharatisht (KaGaPa, fonetike)

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
sq: Shkronja Hanju Pinjin (me taste AltGr të vdekur)

en: Hausa (Ghana)
sq: Hausa (Ganë)

en: Hausa (Nigeria)
sq: Hausa (Nigeri)

en: Hawaiian
sq: Hauajanisht

en: Hebrew
sq: Hebraisht

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
sq: Hebraisht (Biblike, fonetikë SIL)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
sq: Hebraisht (Biblike, Tiro)

en: Hebrew (SI-1452-2)
sq: Hebraisht (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
sq: Hebraisht (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
sq: Hebraisht (fonetike)

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
sq: Laptop Hewlett-Packard Mini 110

en: Hexadecimal
sq: Gjashtëmbëdhjetëshe

en: Hindi (Bolnagri)
sq: Indisht (Bolnagri)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
sq: Indisht (KaGaPa, fonetike)

en: Hindi (Wx)
sq: Indisht (Wx)

en: Hungarian
sq: Hungarisht

en: Hungarian (QWERTY)
sq: Hungarisht (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 101 taste, presje, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 101 taste, presje, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 101 taste, pikë, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 101 taste, pikë, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 102 taste, presje, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 102 taste, presje, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 102 taste, pikë, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTY, 102 taste, pikë, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 101 taste, presje, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 101 taste, presje, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 101 taste, pikë, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 101 taste, pikë, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 102 taste, presje, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 102 taste, presje, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 102 taste, pikë, me taste të vdekur)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
sq: Hungarisht (QWERTZ, 102 taste, pikë, pa taste të vdekur)

en: Hungarian (US)
sq: Hungarisht (US)

en: Hungarian (no dead keys)
sq: Hungarisht (pa taste të vdekur)

en: Hungarian (standard)
sq: Hungarisht (standard)

en: Hyper is mapped to Win
sq: Hyper i përshoqërohet Win-it

en: Icelandic
sq: Islandisht

en: Icelandic (Dvorak)
sq: Islandisht (Dvorak)

en: Icelandic (Macintosh)
sq: Islandisht (Macintosh)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
sq: Islandisht (Macintosh, e dikurshme)

en: Igbo
sq: Igboisht

en: Indian
sq: Indisht

en: Indic IPA
sq: IPA Indishte

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
sq: Indonezisht (Arab Melayu, fonetike e zgjeruar)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
sq: Indonezisht (Arab Melayu, fonetike)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
sq: Indonezisht (Arab Pegon, fonetike)

en: Indonesian (Latin)
sq: Indonezisht (Latine)

en: International Phonetic Alphabet
sq: Alfabeti Fonetik Ndërkombëtar

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
sq: Alfabeti Fonetik Ndërkombëtar (QWERTY)

en: Irish
sq: Irlandisht

en: Irish (UnicodeExpert)
sq: Irlandisht (UnicodeExpert)

en: Italian
sq: Italisht

en: Italian (Dvorak)
sq: Italisht (Dvorak)

en: Italian (IBM 142)
sq: Italisht (IBM 142)

en: Italian (Macintosh)
sq: Italisht (Macintosh)

en: Italian (Sun Type 6/7)
sq: Italisht (Sun Type 6/7)

en: Italian (US)
sq: Italisht (ShBA)

en: Italian (Windows)
sq: Italisht (Windows)

en: Italian (no dead keys)
sq: Italisht (pa taste të vdekur)

en: Japanese
sq: Japonisht

en: Japanese (Dvorak)
sq: Japonisht (Dvorak)

en: Japanese (Kana 86)
sq: Japonisht (Kana 86)

en: Japanese (Kana)
sq: Japonisht (Kana)

en: Japanese (Macintosh)
sq: Japonisht (Macintosh)

en: Japanese (OADG 109A)
sq: Japonisht (OADG 109A)

en: Japanese (Sun Type 6)
sq: Japonisht (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
sq: Japonisht (Sun Type 7 - e përputhshme me makina PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
sq: Japonisht (Sun Type 7 - e përputhshme me makina Sun)

en: Japanese 106-key
sq: Japonishte 106 taste

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
sq: Tastierat Apple për japonisht emulojnë pjerrake së prapthi OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
sq: Tastierat Apple për japonisht emulojnë pjerrake së prapthi PC106

en: Japanese keyboard options
sq: Mundësi tastiere japonishteje

en: Javanese
sq: Xhavanisht

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
sq: Kabile (AZERTY, me taste të vdekur)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
sq: Kabile (AZERTY, MB, me taste të vdekur)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
sq: Kabile (QWERTY, ShBA, me taste të vdekur)

en: Kana Lock key is locking
sq: Tasti Kana për Kyçje kryen kyçje

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
sq: Kannada (KaGaPa, fonetike)

en: Kashubian
sq: Kashubiane

en: Kazakh
sq: Kazake

en: Kazakh (Latin)
sq: Kazake (Latine)

en: Kazakh (extended)
sq: Kazake (e zgjeruar)

en: Kazakh (with Russian)
sq: Kazake (me Rusisht)

en: Key sequence to kill the X server
sq: Varg tastesh për të asgjësuar shërbyesin X

en: Key to choose the 2nd level
sq: Tast për zgjedhje të shkallës së 2-të

en: Key to choose the 3rd level
sq: Tast për zgjedhje të shkallës së 3-të

en: Key to choose the 5th level
sq: Tast për zgjedhjen e shkallës së 5-të

en: Khmer (Cambodia)
sq: Khmere (Kamboxhia)

en: Kikuyu
sq: Kikujase

en: Korean
sq: Koreane

en: Korean (101/104-key compatible)
sq: Koreane (e përputhshme me 101/104)

en: Korean (Sun Type 6/7)
sq: Koreane (Sun Type 6/7)

en: Korean 106-key
sq: Koreane 106 taste

en: Korean Hangul/Hanja keys
sq: Taste të koreanes Hangul/Hanja

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
sq: Kurdisht (Iran, Arabisht-Latinisht)

en: Kurdish (Iran, F)
sq: Kurdisht (Iran, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
sq: Kurdisht (Iran, Alt-Q Latine)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
sq: Kurdisht (Iran, Q Latine)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
sq: Kurdisht (Irak, Arabisht-Latinisht)

en: Kurdish (Iraq, F)
sq: Kurdisht (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
sq: Kurdisht (Irak, Alt-Q Latine)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
sq: Kurdisht (Irak, Q Latine)

en: Kurdish (Syria, F)
sq: Kurdisht (Siri, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
sq: Kurdisht (Siri, Alt-Q Latine)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
sq: Kurdisht (Siri, Q Latine)

en: Kurdish (Turkey, F)
sq: Kurdisht (Turqi, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
sq: Kurdisht (Turqi, Alt-Q Latine)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
sq: Kurdisht (Turqi, Q Latine)

en: Kyrgyz
sq: Kirgizisht

en: Kyrgyz (phonetic)
sq: Kirgizisht (fonetike)

en: Ladin (German keyboard)
sq: Ladin (tastierë gjermanishteje)

en: Ladin (Italian keyboard)
sq: Ladin (tastierë italishteje)

en: Lao
sq: Laosisht

en: Lao (STEA)
sq: Laosisht (STEA)

en: Latvian
sq: Letonisht

en: Latvian (Colemak)
sq: Letonisht (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
sq: Letonisht (Colemak, me apostrof)

en: Latvian (Dvorak)
sq: Letonisht (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
sq: Letonisht (Dvorak, me Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
sq: Letonisht (Dvorak, me minus)

en: Latvian (F)
sq: Letonisht (F)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
sq: Letonisht (Cirilike Moderne)

en: Latvian (Modern Latin)
sq: Letonisht (Latinishte Modern)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
sq: Letonisht (Sun Type 6/7)

en: Latvian (adapted)
sq: Letonisht (e adaptuar)

en: Latvian (apostrophe)
sq: Letonisht (apostrof)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
sq: Letonisht (apostrof, thonjëza të vdekura)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
sq: Letonisht (ergonomike, ŪGJRMV)

en: Latvian (programmer Dvorak)
sq: Letonisht (Dvorak programuesish)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
sq: Letonisht (Dvorak programuesish, me Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
sq: Letonisht (Dvorak programuesish, me minus)

en: Latvian (tilde)
sq: Letonisht (tilde)

en: Layout of numeric keypad
sq: Skemë e pjesës numerike

en: Left Alt
sq: Alt Majtas

en: Left Alt (while pressed)
sq: Alt Majtas (kur shtypet)

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
sq: Alt Majtas si Ctrl, Ctrl Majtas si Win, Win Majtas si Alt Majtas

en: Left Alt is swapped with Left Win
sq: Alt Majtas këmbehet me Win Majtas

en: Left Alt+Left Ctrl
sq: Alt Majtas+Ctrl Majtas

en: Left Alt+Left Shift
sq: Alt Majtas+Shift Majtas

en: Left Alt+Left Shift chooses previous layout, Right Alt + Right Shift chooses next layout
sq: Alt Majtas+Shift Majtas bën zgjedhjen e skemës së mëparshme, Alt Djathtas + Shift Djathtas bën zgjedhjen e skemës pasuese

en: Left Ctrl
sq: Ctrl Majtas

en: Left Ctrl as Meta
sq: Ctrl Majtas si Meta

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
sq: Ctrl Majtas për skemën e parë; Ctrl Djathtas për skemën e dytë

en: Left Ctrl+Left Alt chooses previous layout, Right Ctrl + Right Alt chooses next layout
sq: Ctrl Majtas+Alt Majtas bën zgjedhjen e skemës së mëparshme, Ctrl Djathtas + Alt Djathtas bën zgjedhjen e skemës pasuese

en: Left Ctrl+Left Shift
sq: Ctrl Majtas+ Shift Majtas

en: Left Ctrl+Left Shift chooses previous layout, Right Ctrl + Right Shift chooses next layout
sq: Ctrl Majtas+Shift Majtas bën zgjedhjen e skemës së mëparshme, Ctrl Djathtas + Shift Djathtas bën zgjedhjen e skemës pasuese

en: Left Ctrl+Left Win
sq: Ctrl Majtas+Win Majtas

en: Left Shift
sq: Shift Majtas

en: Left Win
sq: Win Majtas

en: Left Win (while pressed)
sq: Win Majtas (kur shtypet)

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sq: Win Majtas zgjedh shkallën e 5-të dhe vepron si një kyçje njëshe, nëse shtypet tok me një tast zgjedhës shkalle të 5-të

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
sq: Win Majtas për skemën e parë; Win Djathtas/Menu për skemën e dytë

en: Legacy
sq: E dikurshme

en: Legacy Wang 724
sq: Wang 724 e Dikurshme

en: Legacy key with comma
sq: Tast i dikurshëm me presje

en: Legacy key with dot
sq: Tast i dikurshëm me pikë

en: Lithuanian
sq: Lituanisht

en: Lithuanian (Dvorak)
sq: Lituanisht (Dvorak)

en: Lithuanian (IBM)
sq: Lituanisht (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
sq: Lituanisht (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
sq: Lituanisht (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
sq: Lituanisht (Ratise)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
sq: Lituanisht (Sun Type 6/7)

en: Lithuanian (US)
sq: Lituanisht (ShBA)

en: Lithuanian (standard)
sq: Lituanisht (standard)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
sq: Logitech G15 taste ekstra përmes G15daemon

en: Lower Sorbian
sq: Sorbiane e Poshtme

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
sq: Sorbiane e Poshtme (QWERTZ)

en: Macedonian
sq: Maqedonisht

en: Macedonian (no dead keys)
sq: Maqedonisht (pa taste të vdekur)

en: Make Caps Lock act as an additional Ctrl modifier, but keep identifying as Caps Lock
sq: Bëje Caps Lock një ndryshues Ctrl shtesë, por vazhdo ta identifikosh si Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
sq: Bëje Caps Lock-in një Backspace shtesë

en: Make Caps Lock an additional Ctrl and Shift + Caps Lock the regular Caps Lock
sq: Bëje Caps Lock një Ctrl shtesë dhe Shift + Caps Lock është Caps Lock i zakonshëm

en: Make Caps Lock an additional Esc
sq: Bëje Caps Lock-in një Esc shtesë

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
sq: Bëje Caps Lock-un një Esc shtesë dhe Shift + Caps Lock është Compose

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
sq: Bëje Make Caps Lock një Esc shtesë, por Shift + Caps Lock është Caps Lock i zakonshëm

en: Make Caps Lock an additional Hyper
sq: Bëje Caps Lock një tast Hyper shtesë

en: Make Caps Lock an additional Menu key
sq: Bëje Caps Lock një tast Menu shtesë

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
sq: Bëje Caps Lock-in një Num Lock shtesë

en: Make Caps Lock an additional Return key
sq: Bëje Caps Lock një tast Return shtesë

en: Make Caps Lock an additional Super
sq: Bëje Caps Lock një tast Super shtesë

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
sq: Bëje Zenkaku Hankaku-n një Esc shtesë

en: Make right Alt a Hangul key
sq: Bëje Alt-in e djathtë një tast Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
sq: Bëje Alt-in e djathtë një tast Hanxha

en: Make right Ctrl a Hangul key
sq: Bëje Ctrl-në e djathtë një tast Hangul

en: Make right Ctrl a Hanja key
sq: Bëje Ctrl-në e djathtë një tast Hanxha

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
sq: Malai (Xhavi, Tastierë Arabisht)

en: Malay (Jawi, phonetic)
sq: Malai (Xhavi, fonetike)

en: Malayalam
sq: Malajalame

en: Malayalam (Lalitha)
sq: Malajalame (Lalitha)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
sq: Malajalame (Poorna, Inscript i thelluar)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
sq: Malajalame (Inscript i thellluar, me simbol rupije)

en: Maltese
sq: Maltisht

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
sq: Maltisht (MB, me anashkalime përmes AltGr)

en: Maltese (US)
sq: Maltisht (ShBA)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
sq: Maltisht (ShBA, me anashkalime përmes AltGr)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
sq: Marati (KaGaPa, fonetike)

en: Marathi (enhanced InScript)
sq: Marati (Inscript i thelluar)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
sq: Menu (kur shtypet), Shift+Menu për Menu

en: Menu as Right Ctrl
sq: Menu si Ctrl Djathtas

en: Menu chooses 5th level
sq: Menu zgjedh shkallën e 5-të

en: Menu is mapped to Win
sq: Menu i përshoqërohet Win-it

en: Meta is mapped to Left Win
sq: Meta i përshoqërohet Win-it Djathtas

en: Meta is mapped to Win
sq: Meta i përshoqërohet Win-it

en: Miscellaneous options
sq: Mundësi të ndryshme

en: Mmuock
sq: Muok

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
sq: Modi (KaGaPa, fonetike)

en: Moldavian
sq: Moldavisht

en: Mongolian
sq: Mongolisht

en: Mongolian (Bichig)
sq: Mongolisht (Biçig)

en: Mongolian (Galik)
sq: Mongolisht (Galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
sq: Mongolisht (Mançu Galik)

en: Mongolian (Manchu)
sq: Mongolisht (Mançu)

en: Mongolian (Todo Galik)
sq: Mongolisht (Todo Galik)

en: Mongolian (Todo)
sq: Mongolisht (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
sq: Mongolisht (Xibe)

en: Montenegrin
sq: Malazeze

en: Montenegrin (Cyrillic)
sq: Malazeze (Cirilike)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
sq: Malazeze (Cirilike), ZE dhe ZHE ndërruar vendet me njëra-tjetrën

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
sq: Malazeze (Cirilike, me thonjëza frënge)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
sq: Malazeze (Latine, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
sq: Malazeze (Latine, Unikod)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
sq: Malazeze (Latine, Unikod, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
sq: Malazeze (Latine, me thonjëza frënge)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
sq: Shumëgjuhëshe (Canada, Sun Type 6/7)

en: NICOLA-F style Backspace
sq: Backspace në stil NICOLA-F

en: Nepali
sq: Nepaleze

en: Non-breaking space at the 2nd level
sq: Futje hapësire të pandashme në shkallën e 2-të

en: Non-breaking space at the 3rd level
sq: Futje hapësire të pandashme në shkallën e 3-të

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
sq: Hapësirë të pandashme në shkallën e 3-të, hapësirë të pandashme të hollë në shkallën e 4-t

en: Non-breaking space at the 4th level
sq: Futje hapësire të pandashme në shkallën e 4-të

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
sq: Hapësirë të pandashme në shkallën e 4-të, hapësirë të pandashme të hollë në shkallën e 6-të

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
sq: Hapësirë të pandashme në shkallën e 4-të, hapësirë të pandashme të hollë në shkallën e 6-të (përmes Ctrl+Shift)

en: Non-breaking space input
sq: Futje hapësire të pandashme

en: Northern Saami (Finland)
sq: Sami Veriore (Finlandë)

en: Northern Saami (Norway)
sq: Sami Veriore (Norvegji)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
sq: Sami Veriore (Norvegji, pa taste të vdekur)

en: Northern Saami (Sweden)
sq: Sami Veriore (Suedi)

en: Norwegian
sq: Norvegjisht

en: Norwegian (Colemak)
sq: Norvegjisht (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
sq: Anglisht (Colemak-DH e Gjerë)

en: Norwegian (Colemak-DH)
sq: Norvegjisht (Colemak-DH)

en: Norwegian (Dvorak)
sq: Norvegjisht (Dvorak)

en: Norwegian (Macintosh)
sq: Norvegjisht (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
sq: Norvegjisht (Macintosh, pa taste të vdekur)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
sq: Norvegjisht (Sun Type 6/7)

en: Norwegian (Windows)
sq: Norvegjisht (Windows)

en: Norwegian (no dead keys)
sq: Norvegjisht (pa taste të vdekur)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
sq: Num Lock on: shifra; Shift për shigjeta. Num Lock off: shigjeta (si në Windows)

en: Number key 4 when pressed in isolation
sq: Tasti numër 4, kur shtypet më vete

en: Number key 9 when pressed in isolation
sq: Tasti numër 9, kur shtypet më vete

en: Numeric keypad Delete behavior
sq: Sjellje e Delete-it të pjesës numerike

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
sq: Pjesa numerike fut përherë shifra (si në macOS)

en: Occitan
sq: Oçitane

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sh)
sq: Hungarishte e Vjetër (Malësitë e Karpateve, S si Sh)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sz)
sq: Hungarishte e Vjetër (Malësitë e Karpateve, S si Sz)

en: Old Hungarian (for ligatures)
sq: Hungarishte e Vjetër (për ligatura)

en: Old Solaris keycodes compatibility
sq: Përputhshmëri me kode tastesh të dikurshëm Solaris

en: Old Turkic
sq: Turqishte e Vjetër

en: Old Turkic (F)
sq: Turqishte e Vjetër (F)

en: Oriya
sq: Orijase

en: Oriya (Bolnagri)
sq: Orijase (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
sq: Orijase (Wx)

en: Ossetian (Georgia)
sq: Osetisht (Gjeorgji)

en: Ossetian (Windows)
sq: Osetisht (Windows)

en: Ossetian (legacy)
sq: Osetisht (e dikurshme)

en: Ottoman (F)
sq: Otomanisht (F)

en: Ottoman (Q)
sq: Otomanisht (Q)

en: Parentheses position
sq: Pozicion kllapash

en: Pashto
sq: Pashtune

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
sq: Pashtune (Afganistan, OLPC)

en: Pause
sq: Ndalesë

en: Persian
sq: Persisht

en: Persian (Windows)
sq: Persisht (Windows)

en: Persian (with Persian keypad)
sq: Persisht (me pjesën numerike Persisht)

en: Phone and ATM style
sq: Në stil telefonash dhe ATM-sh

en: PinePhone Keyboard
sq: Tastierë PinePhone

en: Polish
sq: Polonisht

en: Polish (British keyboard)
sq: Polonisht (tastierë britanike)

en: Polish (Colemak)
sq: Polonisht (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
sq: Polonisht (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Colemak-DH)
sq: Polonisht (Colemak-DH)

en: Polish (Dvorak)
sq: Polonisht (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
sq: Polonisht (Dvorak, me thonjëza polake mbi tastin 1)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
sq: Polonisht (Dvorak, me thonjëza polake mbi tastin e pikëpyetjes)

en: Polish (Germany, no dead keys)
sq: Polonisht (Gjermani, pa taste të vdekur)

en: Polish (Glagolica)
sq: Polonisht (Glagolike)

en: Polish (QWERTZ)
sq: Polonisht (QWERTZ)

en: Polish (Sun Type 6/7)
sq: Polonisht (Sun Type 6/7)

en: Polish (intl., with dead keys)
sq: Polonisht (ndërkomb., me taste të vdekur)

en: Polish (lefty)
sq: Polake (mëngjarash)

en: Polish (legacy)
sq: Polonisht (e dikurshme)

en: Polish (programmer Dvorak)
sq: Polonisht (Dvorak programuesish)

en: Portuguese
sq: Portugalisht

en: Portuguese (Brazil)
sq: Portugalisht (Brazil)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
sq: Portugalisht (Brazil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
sq: Portugalisht (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
sq: Portugalisht (Brazil, Nativo për tastiera të ShBA)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
sq: Portugalisht (Brazil, Nativo)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
sq: Portugalisht (Brazil, Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
sq: Portugalisht (Brazil, pa taste të vdekur)

en: Portuguese (Colemak)
sq: Portugalisht (Colemak)

en: Portuguese (Macintosh)
sq: Portugalisht (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
sq: Portugalisht (Macintosh, pa taste të vdekur)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
sq: Portugalisht (Nativo për tastiera të ShBA)

en: Portuguese (Nativo)
sq: Portugalisht (Nativo)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
sq: Portugalisht (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (no dead keys)
sq: Portugalisht (pa taste të vdekur)

en: Position of Compose key
sq: Pozicion i tastit Compose

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
sq: Panxhabisht (Gurmuki Xhelum)

en: Punjabi (Gurmukhi)
sq: Panxhabisht (Gurmuki)

en: Right Alt
sq: Alt Djathtas

en: Right Alt (while pressed)
sq: Alt Djathtas (kur shtypet)

en: Right Alt as Right Control
sq: Alt Djathtas si Control Djathtas

en: Right Alt chooses 5th level
sq: Alt Djathtas zgjedh shkallën e 5-të

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sq: Alt Djathtas zgjedh shkallën e 5-të dhe vepron si një kyçje njëshe, nëse shtypet tok me një tast zgjedhës shkalle të 5-të

en: Right Alt is swapped with Right Win
sq: Alt Djathtass këmbehet me Win Djathtas

en: Right Alt never chooses 3rd level
sq: Alt Djathtas nuk zgjedh kurrë shkallën e 3-të

en: Right Alt+Right Ctrl
sq: Alt Djathtas+Ctrl Djathtas

en: Right Alt+Right Shift
sq: Alt Djathtas+Shift Djathtas

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
sq: Alt Djathtas; Shift+Alt Djathtas si Compose

en: Right Ctrl
sq: Ctrl Djathtas

en: Right Ctrl (while pressed)
sq: Ctrl Djathtas (kur shtypet)

en: Right Ctrl as Right Alt
sq: Ctrl Djathtas si Alt Djathtas

en: Right Ctrl chooses 5th level
sq: Ctrl Djathtas zgjedh shkallën e 5-të

en: Right Ctrl+Right Shift
sq: Ctrl Djathtas+Shift Djathtas

en: Right Shift
sq: Shift Djathtas

en: Right Win
sq: Win Djathtas

en: Right Win (while pressed)
sq: Win Djathtas (kur shtypet)

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sq: Win Djathtas zgjedh shkallën e 5-të dhe vepron si një kyçje njëshe, nëse shtypet tok me një tast zgjedhës shkalle të 5-të

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Romanian (Germany)
sq: Rumanisht (Gjermani)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
sq: Rumanisht (Gjermani, pa taste të vdekur)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
sq: Rumanisht (Sun Type 6/7)

en: Romanian (Windows)
sq: Rumanisht (Windows)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
sq: Rumanisht (Touchtype ergonomike)

en: Romanian (standard)
sq: Rumanisht (standard)

en: Rupee on 4
sq: Rupi te 4

en: Russian
sq: Rusisht

en: Russian (Belarus)
sq: Rusisht (Bjellorusi)

en: Russian (Brazil, phonetic)
sq: Rusisht (Brazil, fonetike)

en: Russian (Czechia, phonetic)
sq: Rusisht (Çeki, fonetike)

en: Russian (DOS)
sq: Rusisht (DOS)

en: Russian (Diktor)
sq: Rusisht (Diktor)

en: Russian (GOST 14289-88)
sq: Rusisht (GOST 14289-88)

en: Russian (GOST 6431-75)
sq: Rusisht (GOST 6431-75)

en: Russian (Georgia)
sq: Rusisht (Gjeorgji)

en: Russian (Germany, phonetic)
sq: Rusisht (Gjermani, fonetike)

en: Russian (Germany, recommended)
sq: Rusisht (Gjermani, e rekomanduar)

en: Russian (Germany, transliteration)
sq: Rusisht (Gjermani, transliterim)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
sq: Rusisht (Kazakistan, me Kazake)

en: Russian (Macintosh)
sq: Rusisht (Macintosh)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
sq: Rusisht (Poloni, Dvorak fonetike)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
sq: Rusisht (Poliglote dhe të Dikurshme)

en: Russian (Programmer)
sq: Rusisht (Programuesi)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
sq: Rusisht (Rulemak, Colemak fonetike)

en: Russian (Sun Type 6/7)
sq: Rusisht (Sun Type 6/7)

en: Russian (Sweden, phonetic)
sq: Rusisht (Suedi, fonetike)

en: Russian (US, phonetic)
sq: Rusisht (ShBA, fonetike)

en: Russian (engineering, EN)
sq: Rusisht (inxhinierike, EN)

en: Russian (engineering, RU)
sq: Rusisht (inxhinierike, RU)

en: Russian (international, EN)
sq: Rusisht (ndërkombëtare, EN)

en: Russian (international, RU)
sq: Rusisht (ndërkombëtare, RU)

en: Russian (legacy)
sq: Rusisht (e dikurshme)

en: Russian (phonetic)
sq: Rusisht (fonetike)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
sq: Rusisht (fonetike, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
sq: Rusisht (fonetike, Dvorak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
sq: Rusisht (fonetike, Macintosh)

en: Russian (phonetic, Windows)
sq: Rusisht (fonetike, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
sq: Rusisht (fonetike, YAZHERTY)

en: Russian (plus Tatar letters)
sq: Rusisht (plus shkronja tatare)

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
sq: Rusisht (plus shkronja Ukrainishteje dhe Bjellorusishteje)

en: Russian (plus typographic symbols)
sq: Rusisht (plus simbole tipografike)

en: Russian (typewriter)
sq: Rusisht (makinë shkrimi)

en: Russian (typewriter, legacy)
sq: Rusisht (makinë shkrimi, e dikurshme)

en: Russian (with US punctuation)
sq: Rusisht (me shenja pikësimi të ShBA-së)

en: Saisiyat (Taiwan)
sq: Saisijat (Tajvan)

en: Samogitian
sq: Samogitisht

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
sq: Sanskritisht (KaGaPa, fonetike)

en: Sanskrit symbols
sq: Simbole sanskritishteje

en: Santali (Ol Chiki)
sq: Santali (Ol Çiki)

en: Scottish Gaelic
sq: Galike Skoceze

en: Semicolon on third level
sq: Pikëpresje në shkallë të tretë

en: Serbian
sq: Serbisht

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
sq: Serbisht (Cirilike, ZE dhe ZHE të këmbyera)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
sq: Serbisht (Cirilike, me thonjëza frënge)

en: Serbian (Latin)
sq: Serbisht (Latine)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
sq: Serbisht (Latine, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode)
sq: Serbisht (Latine, Unikod)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
sq: Serbisht (Latine, Unikod, QWERTY)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
sq: Serbisht (Latine, me thonjëza frënge)

en: Serbian (Russia)
sq: Serbisht (Rusi)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
sq: Serbisht (me ndërthurje theksash, në vend se tastesh të vdekur)

en: Serbo-Croatian (US)
sq: Serbokroatisht (ShBA)

en: Shan (Zawgyi)
sq: Shan (Zaugyi)

en: Shift + Caps locks the digits on the digits row, Caps Lock alone behaves as usual (Azerty layouts)
sq: Shift + Caps sjell kyçjen e shifrave te rreshti i shifrave, Caps Lock më vete sillet si zakonisht (skema Azerty)

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
sq: Shift + Num Lock aktivizon PointerKeys

en: Shift cancels Caps Lock
sq: Shift-i anulon Caps Lock

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
sq: Shift nuk anulon Num Lock-un, në vend të kësaj zgjedh shkallën e 3-të

en: Sicilian
sq: Sicilian1e

en: Sicilian (US keyboard)
sq: Siciliane (tastierë e ShBA)

en: Silesian
sq: Sileziane

en: Sindhi
sq: Sindi

en: Sinhala (US)
sq: Sinaleze (ShBA)

en: Sinhala (phonetic)
sq: Sinaleze (fonetike)

en: Slovak
sq: Sllovakisht

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
sq: Sllovakisht (skemë ACC, vetëm shkronjat me theks)

en: Slovak (QWERTY)
sq: Sllovakisht (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
sq: Sllovakisht (QWERTY, pjerrake së prapthi ekstra)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
sq: Sllovakisht (Sun Type 6/7)

en: Slovak (extra backslash)
sq: Sllovakisht (pjerrake së prapthi ekstra)

en: Slovenian
sq: Sllovenisht

en: Slovenian (US)
sq: Sllovenisht (ShBA)

en: Slovenian (with guillemets)
sq: Sllovenisht (me thonjëza frënge)

en: Spanish
sq: Spanjisht

en: Spanish (Dvorak)
sq: Spanjisht (Dvorak)

en: Spanish (Latin American)
sq: Spanjisht (Latinoamerikane)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
sq: Spanjisht (Latinoamerikane, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
sq: Spanjisht (Latinoamerikane, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
sq: Spanjisht (Latinoamerikane, me “tilde” të vdekur)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
sq: Spanjisht (Latinoamerikane, pa taste të vdekur)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
sq: Spanjisht (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Windows)
sq: Spanjisht (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
sq: Spanjisht (“tilde” e vdekur)

en: Spanish (no dead keys)
sq: Spanjisht (pa taste të vdekur)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
sq: Taste specialë (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) të trajtuar në një shërbyes

en: Sun Type 6 (Japanese)
sq: Sun Type 6 (Japonisht)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
sq: Sun Type 6 USB (Japonisht)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
sq: Sun Type 6/7 USB (Evropiane)

en: Sun Type 7 USB (European)
sq: Sun Type 7 USB (Evropiane)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
sq: Sun Type 7 USB (Japonisht)/Japonisht 106 taste

en: Sun key compatibility
sq: Përputhshmëri me taste Sun

en: Swahili (Kenya)
sq: Suahili (Kenia)

en: Swahili (Tanzania)
sq: Suahili (Tanzani)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
sq: Këmbe Ctrl dhe Caps Lock

en: Swap Esc and Caps Lock
sq: Këmbe ESC dhe Caps Lock

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
sq: Këmbe Alt Majtas me Ctrl Majtas

en: Swap Left Win with Left Ctrl
sq: Këmbe Win Majtas me Ctrl Majtas

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
sq: Këmbe Alt Djathtas me Ctrl Djathtas

en: Swap Right Win with Right Ctrl
sq: Këmbe Win Djathtas me Ctrl Djathtas

en: Swap with square brackets
sq: Këmbeji me kllapat katrore

en: Swedish
sq: Suedisht

en: Swedish (Dvorak A5)
sq: Suedisht (Dvorak A5)

en: Swedish (Dvorak)
sq: Suedisht (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
sq: Suedisht (Dvorak, ndërkomb.)

en: Swedish (Macintosh)
sq: Suedisht (Macintosh)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
sq: Suedisht (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Svdvorak)
sq: Suedisht (Svdvorak)

en: Swedish (US)
sq: Suedisht (ShBA)

en: Swedish (no dead keys)
sq: Suedisht (pa taste të vdekur)

en: Swedish Sign Language
sq: Suedishte Me Shenja

en: Switching to another layout
sq: Kalimi në një skemë tjetër

en: Symplon PaceBook tablet
sq: Tablet Symplon PaceBook

en: Syriac
sq: Sirisht

en: Syriac (phonetic)
sq: Sirisht (fonetike)

en: Taiwanese
sq: Tajvanisht

en: Taiwanese (indigenous)
sq: Tajvanisht (indigjene)

en: Tajik
sq: Taxhike

en: Tajik (legacy)
sq: Taxhike (e dikurshme)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
sq: Tamileze (Inscript, me numra Arabisht)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
sq: Tamileze (Inscript, me numra Tamilisht)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
sq: Tamile (Sri Lankë, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
sq: Tamile (Sri Lankë, TamilNet '99, kodim TAB)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
sq: Tamileze (TamilNet '99 me numra Tamili)

en: Tamil (TamilNet '99)
sq: Tamileze (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
sq: Tamileze (TamilNet '99, kodim TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
sq: Tamileze (TamilNet '99, kodim TSCII)

en: Tatar
sq: Tatarisht

en: Telugu
sq: Telugase

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
sq: Telugase (KaGaPa, fonetikë)

en: Telugu (Sarala)
sq: Telugase (Sarala)

en: Thai
sq: Tajlandisht

en: Thai (Pattachote)
sq: Tajlandisht (Patakote)

en: Thai (TIS-820.2538)
sq: Tajlandisht (TIS-820.2538)

en: The "&lt; &gt;" key
sq: Tasti “&lt; &gt;”

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
sq: Tasti “&lt; &gt;” zgjedh shkallën e 5-të

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
sq: Tasti “&lt; &gt;” zgjedh shkallën e 5-të dhe vepron si një kyçje njëshe, nëse shtypet tok me një tast zgjedhës shkalle të 5-të

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
sq: Tasti “&lt; &gt;”; vepron si një kyçje njëshe, kur shtypet tok me një zgjedhës së shkallës së 3-të

en: Tibetan
sq: Tibetisht

en: Tibetan (with ASCII numerals)
sq: Tibetisht (me numra romakë ASCII)

en: To the left of "A"
sq: Në të majtë të “A”

en: Tswana
sq: Cuanase

en: Turkish
sq: Turqisht

en: Turkish (Alt-Q)
sq: Turqisht (Alt-Q)

en: Turkish (E)
sq: Turqisht (E)

en: Turkish (F)
sq: Turqisht (F)

en: Turkish (Germany)
sq: Turqisht (Gjermani)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
sq: Turqisht (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
sq: Turqisht (me i dhe ı të këmbyer)

en: Turkish (intl., with dead keys)
sq: Turqisht (ndërkomb., me taste të vdekur)

en: Turkmen
sq: Turkmene

en: Turkmen (Alt-Q)
sq: Turkmene (Alt-Q)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
sq: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (funksionim si 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
sq: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (funksionim si 106:JP)

en: Ugaritic
sq: Ugaritike

en: Ukrainian
sq: Ukrainase

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
sq: Ukrainisht (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (Windows)
sq: Ukrainase (Windows)

en: Ukrainian (homophonic)
sq: Ukrainase (homofonike)

en: Ukrainian (legacy)
sq: Ukrainase (e dikurshme)

en: Ukrainian (macOS)
sq: Ukrainase (macOS)

en: Ukrainian (phonetic)
sq: Ukrainase (fonetike)

en: Ukrainian (typewriter)
sq: Ukrainase (makinë shkrimi)

en: Unicode arrows and math operators
sq: Shigjeta dhe operatorë matematikorë Unikod

en: Unicode arrows and math operators on default level
sq: Shigjeta dhe operatorë matematikorë Unikod te shkalla parazgjedhje

en: Urdu (Navees)
sq: Urdisht (Navees)

en: Urdu (Pakistan)
sq: Urdisht (Pakistan)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
sq: Urdisht (Pakistan, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
sq: Urdisht (Pakistan, NLA)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
sq: Urdisht (Pakistan, Navees)

en: Urdu (Windows)
sq: Urdisht (Windows)

en: Urdu (alt. phonetic)
sq: Urdisht (fonetike alt.)

en: Urdu (phonetic)
sq: Urdisht (fonetike)

en: Use F13-F24 as usual function keys
sq: Përdor F13-F24 si taste të zakonshëm funksionesh

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
sq: Përdor LED tastiere për të treguar ndryshues

en: Use keyboard LED to show alternative layout
sq: Përdor LED tastiere për të treguar skemë alternative

en: Use user-defined custom XKB types
sq: Përdor lloje vetjake XKB përcaktuar nga përdoruesi

en: Usual space at any level
sq: Hapësirë e zakonshme në çfarëdo shkalle

en: Uyghur
sq: Ujgure

en: Uzbek
sq: Uzbeke

en: Uzbek (Afghanistan)
sq: Uzbeke (Afganistan)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
sq: Uzbeke (Afganistan, OLPC)

en: Uzbek (Latin)
sq: Uzbeke (latine)

en: Vietnamese
sq: Vietnamisht

en: Vietnamese (AÐERTY)
sq: Vietnamisht (AÐERTY)

en: Vietnamese (France)
sq: Vietnamisht (France)

en: Vietnamese (QĐERTY)
sq: Vietnamisht (QĐERTY)

en: Vietnamese (US)
sq: Vietnamisht (ShBA)

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
sq: Pjesë numerike Wang 724 me shigjeta dhe operatorë matematikorë Unikod

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
sq: Pjesë numerike Wang 724 me shigjeta dhe operatorë matematikorë Unikod te shkalla parazgjedhje

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
sq: Win i përshoqërohet PrtSc-it dhe Win-it të rëndomtë

en: Wolof
sq: Uolofe

en: Yoruba
sq: Jorubaisht

en: custom
sq: vetjake

en: eMachines m6800 laptop
sq: Latop eMachines m6800
