xkeyboard-config 2.42.99 - en to ar translation catalogue (1152 entries)

en: 3rd level of Caps Lock
ar: المستوى الثالث لقفل المفاتيح الكبيرة

en: 3rd level of Left Ctrl
ar: المستوى الثالث لـCtrl الأيسر

en: 3rd level of Left Win
ar: المستوى الثالث لـWinl الأيسر

en: 3rd level of Menu
ar: المستوى الثالث للقائمة

en: 3rd level of Right Ctrl
ar: المستوى الثالث لـCtrl الأيمن

en: 3rd level of Right Win
ar: المستوى الثالث لـWin الأيمن

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
ar: المستوى الثالث لمفتاح "&lt; &gt;"

en: A user-defined custom Layout
ar: تخطيط مخصص معرف من قبل المستخدم

en: APL
ar: بر_مص

en: APL symbols (APLX unified)
ar: رموز APL (APLX موحد)

en: APL symbols (Dyalog APL)
ar: رموز APL‏ (Dyalog APL)

en: APL symbols (IBM APL2)
ar: رموز APL‏ (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
ar: رموز APL‏ (مانوجستيكس  APL*PLUS II)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
ar: رموز APL (SAX ،‏ Sharp APL ليونكس)

en: APL symbols (unified)
ar: رموز APL (موحد)

en: Abkhazian (Russia)
ar: الأبخازية (روسيا)

en: Acer laptop
ar: حاسوب محمول آيسر

en: Add the standard behavior to Menu key
ar: أضف السلوك القياسي إلى زر القائمة

en: Akan
ar: أكان

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Albanian (Plisi)
ar: الألبانية (بلاسا)

en: Albanian (Veqilharxhi)
ar: الألبانية (فيقيلهارشي)

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
ar: اسمح بكسر الإمساك بإجراءات لوحة المفاتيح (تحذير: خطر أمني)

en: Allow grab and window tree logging
ar: اسمح بتسجيل الإمساك وشجرة النافذة

en: Alt and Meta are on Alt
ar: ‏Alt و Meta على Alt

en: Alt and Win behavior
ar: سلوك Alt و Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
ar: تعيين  Alt على Win الأيمن، وزر Super على القائمة

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
ar: تعيين Alt إلى Win و Alt المعتادة

en: Alt is swapped with Win
ar: بدل Alt مع Win

en: Alt+Caps Lock
ar: ‏Alt+قفل الحروف الكبيرة

en: Amharic
ar: الأمهرية

en: Ancient
ar: القدماء

en: Any Alt
ar: أي Alt

en: Any Win
ar: أي Win

en: Any Win (while pressed)
ar: أي Win (أثناء الضغط)

en: Apple
ar: آبل

en: Apple Aluminium (ANSI)
ar: آبل الالمونيوم (ANSI)

en: Apple Aluminium (ISO)
ar: آبل الالمونيوم (أيزو)

en: Apple Aluminium (JIS)
ar: آبل الالمونيوم (JIS)

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
ar: آبل الالمونيوم يحاكي قفل التمرير ، و زر طباعة الشاشة و زر ألبث

en: Arabic
ar: العربية

en: Arabic (AZERTY)
ar: العربية (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
ar: العربية  (AZERTY، أرقام مشرقية)

en: Arabic (Algeria)
ar: العربية (الجزائر)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
ar: العربية (أرقام عربية، امتدادات في المستوى الرابع)

en: Arabic (Buckwalter)
ar: العربية (Buckwalter)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
ar: العربية (أرقام مشرقية)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
ar: العربية (أرقام مشرقية، امتدادات في المستوى الرابع)

en: Arabic (Egypt)
ar: العربية (مصر)

en: Arabic (ErgoArabic)
ar: العربية (أرغو العربية)

en: Arabic (Iraq)
ar: العربية (العراق)

en: Arabic (Macintosh)
ar: العربية (ماكنتوش)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
ar: العربية (ماكنتوش، صوتي)

en: Arabic (Morocco)
ar: العربية (المغرب)

en: Arabic (OLPC)
ar: العربية (OLPC)

en: Arabic (Pakistan)
ar: العربية (باكستان)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
ar: العربية (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Syria)
ar: العربية (سوريا)

en: Armenian
ar: الأرمينية

en: Armenian (OLPC, phonetic)
ar: الأرمينية (OLPC، صوتي)

en: Armenian (alt. eastern)
ar: الأرمينية (شرقية بديلة)

en: Armenian (alt. phonetic)
ar: الأرمينية (صوتي بديل)

en: Armenian (eastern)
ar: الأرمينية (شرقية)

en: Armenian (phonetic)
ar: الأرمينية (صوتي)

en: Armenian (western)
ar: الأرمينية (غربية)

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
ar: الأساميا (كاجابا ، صوتي)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
ar: الأسترية (إسبانيا ، مع النقطة H و L)

en: Asus laptop
ar: حاسوب محمول أسوس

en: At the bottom left
ar: عند أسفل اليسار

en: At the corresponding key in a Colemak layout
ar: في المفتاح المقابل في تخطيط كولماك

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
ar: في المفتاح المقابل في تخطيط دوفرك

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
ar: في المفتاح المقابل في تخطيط QWERTY

en: Atsina
ar: أتسينا

en: Avatime
ar: الأفاتايم

en: Avestan
ar: الأڤستانية

en: Azerbaijani
ar: الأذربيجانية

en: Azerbaijani (Cyrillic)
ar: الأذربيجانية (سيريلية)

en: Azerbaijani (Iran)
ar: الأذربيجانية (إيران)

en: Backslash
ar: الشرطة الخلفية

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
ar: شرطة معكوسة، يقفل مرة واحدة عند الضغط معا مع منقي آخر من المستوى الثالث

en: Bambara
ar: البامبارية

en: Bangla
ar: البنغالية

en: Bangla (India)
ar: البنغالية (الهند)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
ar: البنغالية (الهند، البيشاكي انسكربت)

en: Bangla (India, Baishakhi)
ar: البنغالية (الهند، البيشاكي)

en: Bangla (India, Bornona)
ar: البنغالية (الهند، بورنونا)

en: Bangla (India, Gitanjali)
ar: البنغالية (الهند ، جيتانجالي)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
ar: البنغالية (الهند، كاجابا، صوتي)

en: Bangla (India, Probhat)
ar: البنغالية (الهند، بروفات)

en: Bangla (Probhat)
ar: البنغالية (بروفات)

en: Bashkirian
ar: البشكيريانية

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Belarusian (Latin)
ar: البيلاروسية (اللاتينية)

en: Belarusian (intl.)
ar: البيلاروسية (عالمية)

en: Belarusian (legacy)
ar: البيلاروسية (تراثية)

en: Belarusian (phonetic)
ar: البيلاروسية (صوتي)

en: Belgian
ar: البلجيكية

en: Belgian (ISO, alt.)
ar: البلجيكية (أيزو، بديل)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
ar: البلجيكية (9-لاتيني فقط ، بديل)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
ar: البلجيكية (Sun Type 6/7)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
ar: البلجيكية (Wang 724 AZERTY)

en: Belgian (alt.)
ar: البلجيكية (بديل)

en: Belgian (no dead keys)
ar: البلجيكية (بدون مفاتيح ميتة)

en: BenQ X-Touch
ar: بنكيو X-Touch

en: BenQ X-Touch 730
ar: بنكيو X-Touch 730

en: BenQ X-Touch 800
ar: بنكيو X-Touch 800

en: Berber (Algeria, Latin)
ar: أمازيغية (الجزائر، لاتيني)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
ar: أمازيغية (الجزائر ، تيفيناغ)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
ar: أمازيغية (المغرب ، تيفيناغ بديل)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
ar: أمازيغية (المغرب ، تيفيناغ موسع صوتي)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
ar: أمازيغية (المغرب ، تيفيناغ موسع)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
ar: أمازيغية (المغرب ، تيفيناغ صوتي)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
ar: أمازيغية (المغرب ، تيفيناغ صوتي، بديل)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
ar: أمازيغية (المغرب ، تيفيناغ)

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Bosnian (US)
ar: البوسنية (الولايات المتحدة)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
ar: البوسنية (الولايات المتحدة، مع حروف مزدوجة بوسنوية)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
ar: البوسنية (مع حروف مزدوجة بوسنوية)

en: Bosnian (with guillemets)
ar: البوسنية (مع حاصرات)

en: Both Alts together
ar: كلا مفتاحي Alt معا

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
ar: كلا مفتاحي Alt معا؛ ‏Alt اليمين تختار المستوى الثالث

en: Both Ctrls together
ar: كلا مفتاحي Ctrl معا

en: Both Shifts together
ar: كلا مفتاحي Shift معا

en: Both Shifts together enable Caps Lock
ar: كلا مفتاحي Shift معا تمكنان قفل الحروف الكبيرة

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
ar: كلا مفتاحي Shift معا تمكنان قفل الحروف الكبيرة، ومفتاح Shift واحد يعطله

en: Both Shifts together enable Shift Lock
ar: كلا مفتاحي Shift معا تمكنان قفل Shift

en: Braille
ar: برايل

en: Braille (left-handed inverted thumb)
ar: برايل (إبهام مقلوب أعسر)

en: Braille (left-handed)
ar: برايل (أعسر)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
ar: برايل (إبهام مقلوب أيمن)

en: Braille (right-handed)
ar: برايل (أيمن)

en: Brazilian ABNT2
ar: البرازيلية ABNT2

en: Breton (France)
ar: البرتونيّة (فرنسا)

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Bulgarian (enhanced)
ar: البلغارية (محسنة)

en: Bulgarian (new phonetic)
ar: البلغارية (صوتية جديدة)

en: Bulgarian (traditional phonetic)
ar: البلغارية (صوتية تقليدية)

en: Burmese
ar: البورمية

en: Burmese (Zawgyi)
ar: البورمية (زوغي)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
ar: الكاميرون (AZERTY ، عالمي)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
ar: الكاميرون (دفورك ، عالمي)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
ar: الكاميرون متعدد اللغات (QWERTY، عالمية)

en: Canadian (CSA)
ar: الكندية (CSA)

en: Caps Lock
ar: قفل الحروف الكبيرة

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
ar: قفل الحروف الكبيرة (أثناء الضغط)، Alt + قفل الحروف الكبيرة للحصول على إجراء قفل الحروف الكبيرة الأصلي

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
ar: يتصرف قفل الحروف الكبيرة كـShift مع القفل، مفتاح Shift يوقف قفل الحروف الكبيرة مؤقتا

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
ar: يتصرف قفل الحروف الكبيرة كـShift مع القفل، مفتاح Shift لا يؤثر في قفل الحروف الكبيرة

en: Caps Lock as Ctrl
ar: قفل الحروف الكبيرة كـCtrl

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
ar: قفل الحروف الكبيرة كـCtrl ، ‏ Ctrl كـ Hyper

en: Caps Lock as Ctrl, Left Control switches to another layout
ar: مفتاح Caps Lock كـ Ctrl، Ctrl الأيسر يبدل إلى تخطيط آخر

en: Caps Lock behavior
ar: سلوك قفل الحروف الكبيرة

en: Caps Lock chooses 5th level
ar: مفتاح القفل الحروف الكبيرة تختار المستوى الخامس

en: Caps Lock gives digits on the digits row (Azerty layouts)
ar: يعطي Caps Lock أرقامًا في صف الأرقام (تخطيطات Azerty)

en: Caps Lock is disabled
ar: قفل الحروف الكبيرة معطل

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
ar: قفل الحروف الكبيرة لأول تخطيط، Shift + قفل الحروف الكبيرة للتخطيط الثاني

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
ar: قفل الحروف الكبيرة يفعل أو يعطل قفل Shift (يؤثر على جميع المفاتيح)

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
ar: قفل الحروف الكبيرة يفعل أو يعطل التكبير الطبيعي للمحارف اللاتينية

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
ar: قفل الحروف الكبيرة يستعمل التكبير الداخلي، مفتاح Shift يوقف مفتاح قفل الحروف الكبيرة مؤقتا

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
ar: قفل الحروف الكبيرة يستعمل التكبير الداخلي، مفتاح Shift لا يؤثر على مفتاح قفل الحروف الكبيرة

en: Caps Lock; Ctrl+Caps Lock for original Caps Lock action
ar: قفل الحروف الكبيرة، Ctrl + قفل الحروف الكبيرة للحصول على إجراء قفل الحروف الكبيرة الأصلي

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
ar: قفل المفاتيح الكبيرة، يقفل مرة واحدة عند الضغط معا مع منقي آخر من المستوى الثالث

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
ar: الكاتالونية (إسبانيا ، مع حرف L نقطة في الوسط)

en: Cherokee
ar: شيروكي

en: Chinese
ar: الصينية

en: Chromebook
ar: كروم بوك

en: Church Slavonic
ar: السلافية الكنسية

en: Chuvash
ar: التشوفاشية

en: Chuvash (Latin)
ar: التشوفاشية (لاتيني)

en: CloGaelach
ar: الأيرلندية كلو

en: Coeur d'Alene Salish
ar: كور دي أليني ساليش

en: Compatibility options
ar: خيارات التوافقية

en: Compose
ar: تأليف

en: Coptic
ar: قبطي

en: Creative Desktop Wireless 7000
ar: كريتف Desktop Wireless 7000

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
ar: التتارية القرم (دوبروجا س)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
ar: تتاريّة القرم (Alt-Q تركية)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
ar: تتاريّة القرم (F تركية)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
ar: تتاريّة القرم (Q تركية)

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Croatian (US)
ar: الكرواتية (الولايات المتحدة)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
ar: الكرواتية (الولايات المتحدة، مع حروف مزدوجة كرواتية)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
ar: الكرواتية (مع حروف مزدوجة كرواتية)

en: Croatian (with guillemets)
ar: الكرواتية (مع حاصرات)

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
ar: تعيين Ctrl إلى Alt و Alt إلى Win

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
ar: تعيين Ctrl إلى Win اليمين و Ctrl المعتادة

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
ar: تعيين Ctrl إلى Win و Ctrl المعتادة

en: Ctrl position
ar: مكان Ctrl

en: Ctrl+Alt+Backspace
ar: Ctrl+Alt+مسافة للخلف

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
ar: ‏Ctrl‏ + Win اليسار لتخطيط الأول ، Ctrl اليمين + Menu للثاني

en: Ctrl+Space
ar: ‏Ctrl+مسافة

en: Currency signs
ar: رموز العملة

en: Czech
ar: التشيكية

en: Czech (QWERTY)
ar: التشيكية (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
ar: التشيكية (QWERTY، ماكنتوش)

en: Czech (QWERTY, Windows)
ar: التشيكية (QWERTY، ويندوز)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
ar: التشيكية ( QWERTY، شرطة للخلف زائدة)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
ar: التشيكية (QWERTY، ويندوز)

en: Czech (Sun Type 6/7)
ar: التشيكية (Sun Type 6/7)

en: Czech (UCW, only accented letters)
ar: التشيكية (UCW ، حروف معلمة فقط)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
ar: التشيكية ( الولايات المتحدة، كولماك دعم UCW )

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
ar: التشيكية ( الولايات المتحدة، دوفرك، دعم UCW )

en: Czech (coder)
ar: التشيكية (تشفير)

en: Czech (extra backslash)
ar: التشيكية ( شرطة للخلف زائدة)

en: Czech (programming)
ar: التشيكية (البرمجة)

en: Czech (programming, typographic)
ar: التشيكية (برمجة، طباعة)

en: Czech, Slovak and German (US)
ar: السلوفاكية والتشيكية والألمانية (الولايات المتحدة)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
ar: التشيكية والسلوفاكية والبولندية والإسبانية والفنلندية والسويدية والألمانية (الولايات المتحدة)

en: Danish
ar: الدنماركية

en: Danish (Dvorak)
ar: الدنماركية (دوفرك)

en: Danish (Macintosh)
ar: الدنماركية (ماكنتوش)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
ar: الدنماركية (ماكنتوش، بدون مفاتيح ميتة)

en: Danish (Sun Type 6/7)
ar: الدنماركية (Sun Type 6/7)

en: Danish (Windows)
ar: الدنماركية (ويندوز)

en: Danish (no dead keys)
ar: الدنماركية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Dari
ar: الدارية

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
ar: الدارية (أفغانستان، OLPC)

en: Default numeric keypad keys
ar: مبدئيات لوح المفاتيح العددية

en: Dell
ar: ديل

en: Dell 101-key PC
ar: ديل ١٠١-مفتاح حاسوب شخصي

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
ar: حاسوب محمول طراز Inspiron 6000/8000 من ديل

en: Dell Latitude laptop
ar: محمول ديل لتاديود

en: Dell Precision M laptop
ar: حاسوب محمول طراز Precision M من ديل

en: Dell Precision M65 laptop
ar: حاسوب محمول طراز Precision M65 من ديل

en: Dell SK-8125
ar: ديل SK-8125

en: Dell SK-8135
ar: ديل SK-8135

en: Dell USB Multimedia
ar: الوسائط المتعددة USB من ديل

en: Dhivehi
ar: الديفيهي

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Dutch (Macintosh)
ar: الهولندية (ماكنتوش)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
ar: الهولندية (Sun Type 6/7)

en: Dutch (US)
ar: الهولندية (الولايات المتحدة)

en: Dutch (standard)
ar: الهولندية (قياسي)

en: Dzongkha
ar: الدزونخية

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
ar: الفداليان (السويد ، مع ogonek)

en: Enable APL overlay characters
ar: تمكين أحرف تراكب APL

en: Enable extra typographic characters
ar: يفعل الأحرف المطبعية الإضافية

en: English (3l)
ar: الإنجليزية (3l)

en: English (3l, Chromebook)
ar: الإنجليزية (3l، كروم بوك)

en: English (3l, emacs)
ar: الإنجليزية (3l، إيماكس)

en: English (Australia)
ar: الإنجليزية (الأسترالية)

en: English (Cameroon)
ar: الإنجليزية (الكاميرون)

en: English (Canada)
ar: الإنجليزية (كندا)

en: English (Carpalx)
ar: الإنجليزية (كاربالكس)

en: English (Carpalx, full optimization)
ar: الإنجليزية (الرسغ، تحسين كامل)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
ar: الإنجليزية (الرسغ، تحسين كامل، عالمية، بمفاتيح AltGr ميتة)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
ar: الإنجليزية (الرسغ، تحسين كامل، عالمية، بمفاتيح ميتة)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
ar: الإنجليزية (الرسغ، عالمية، بمفاتيح AltGr ميتة)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
ar: الإنجليزية (الرسغ، عالمية، بمفاتيح ميتة)

en: English (Colemak)
ar: الإنجليزية (كولماك)

en: English (Colemak-DH ISO)
ar: الإنجليزية (كولماك-DH ايزو)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
ar: الإنجليزية (كولماك-DH الأرثكيون)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
ar: الإنجليزية (كولماك-DH ايزو عريض)

en: English (Colemak-DH Wide)
ar: الإنجليزية (كولماك-DH عريض)

en: English (Colemak-DH)
ar: الإنجليزية (كولماك-DH)

en: English (Drix)
ar: الإنجليزية (دراكس)

en: English (Dvorak)
ar: الإنجليزية (دوفرك)

en: English (Dvorak, Macintosh)
ar: الإنجليزية (دوفرك، ماكنتوش)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
ar: الإنجليزية (دوفرك،بديل دولي)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
ar: الإنجليزية (دوفرك، عالمية، بمفاتيح ميتة)

en: English (Dvorak, left-handed)
ar: الإنجليزية (دوفرك، أعسر)

en: English (Dvorak, right-handed)
ar: الإنجليزية (دوفرك، أيمن)

en: English (Ghana)
ar: الإنجليزية (غانا)

en: English (Ghana, GILLBT)
ar: الإنجليزية (غانا، GILLBT)

en: English (Ghana, multilingual)
ar: الإنجليزية (غانا، متعدد اللغات)

en: English (India, with rupee)
ar: الإنجليزية (الهند، مع الروبية)

en: English (Macintosh)
ar: الإنجليزية (ماكنتوش)

en: English (Mali, US, Macintosh)
ar: الإنجليزية (مالي، الولايات المتحدة، ماكنتوش)

en: English (Mali, US, intl.)
ar: الإنجليزية (مالي، الولايات المتحدة، عالمية)

en: English (New Zealand)
ar: الإنجليزية (نيوزلاندا)

en: English (Nigeria)
ar: الإنجليزية (نيجيريا)

en: English (Norman)
ar: الإنجليزية (نورمان)

en: English (South Africa)
ar: الإنجليزية (جنوب إفريقيا)

en: English (UK)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة)

en: English (UK, Colemak)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، كولماك)

en: English (UK, Colemak-DH)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، كولماك-DH)

en: English (UK, Dvorak)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، دفورك)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، دفورك، علامات ترقيم بريطانية)

en: English (UK, Macintosh)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، ماكنتوش)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، ماكنتوش، عالمية)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، Sun Type 6/7)

en: English (UK, extended, Windows)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، ممدة، ويندوز)

en: English (UK, intl., with dead keys)
ar: الإنجليزية (المملكة المتحدة، عالمية، بمفاتيح ميتة)

en: English (US)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة، اي بي ام عربية 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة، Sun Type 6/7)

en: English (US, Symbolic)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة، رمزي)

en: English (US, alt. intl.)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة، عالمية)

en: English (US, euro on 5)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة، يورو على ٥)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة ، الدولية ، تجميع يونكود AltGr )

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة ، الدولية ، تجميع يونكود AltGr ، بديل)

en: English (US, intl., with dead keys)
ar: الإنجليزية (الولايات المتحدة، عالمية، بمفاتيح ميتة)

en: English (Western European AltGr dead keys)
ar: الإنجليزية (غرب أوروبا بمفاتيح ميتة AltGr)

en: English (Workman)
ar: الإنجليزية (ورك مان)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
ar: الإنجليزية (ورك مان، عالمية، بمفاتيح ميتة)

en: English (Workman-P)
ar: الإنجليزية (وركمان-p)

en: English (classic Dvorak)
ar: الإنجليزية (دوفرك تقليدية)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
ar: الإنجليزية (عالمية، بمفاتيح ميتة AltGr)

en: English (programmer Dvorak)
ar: الإنجليزية (دوفرك المبرمجين)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
ar: الإنجليزية (القسمة والضرب تبدل التخطيط)

en: Enter on keypad
ar: زر Enter على لوحة الأرقام

en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
ar: اسبرانتو (البرازيل، ناتيفو)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
ar: اسبرانتو (االبرتغال، ناتيفو)

en: Esperanto (legacy)
ar: الإسبرانتو (تراثية)

en: Esperanto letters with superscripts
ar: أحرف اسبرانتو مع نصوص عالية

en: Estonian
ar: الإستونية

en: Estonian (Dvorak)
ar: الإستونية (دوفرك)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
ar: الإستونية (Sun Type 6/7)

en: Estonian (US)
ar: الإستونية (الولايات المتحدة)

en: Estonian (no dead keys)
ar: الإستونية (بدون مفاتيح ميتة)

en: EurKEY (US)
ar: اليورو كي (الولايات المتحدة)

en: Euro on 2
ar: اليورو على 2

en: Euro on 4
ar: اليورو على 4

en: Euro on 5
ar: اليورو على 5

en: Euro on E, fourth level
ar: Euro على E ، المستوى الرابع

en: Euro on E, third level
ar: Euro على E ، المستوى الثالث

en: Ewe
ar: الإيوي

en: Faroese
ar: الفاروية

en: Faroese (no dead keys)
ar: الفاروية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Filipino
ar: الفلبينية

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
ar: الفلبينية (كايبول-دوفرك، تغالوغي)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
ar: الفلبينية (كايبول-دوفرك، لاتيني)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
ar: الفلبينية (كايبول-QWERF 2006، تغالوغي)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
ar: الفلبينية (كايبول-QWERF 2006، لاتيني)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
ar: الفلبينية (كولماك ، تغالوغي)

en: Filipino (Colemak, Latin)
ar: الفلبينية (كولماك ، لاتيني)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
ar: الفلبينية (دوفرك، تغالوغي)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
ar: الفلبينية (دوفرك، لاتيني)

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
ar: الفلبينية (QWERTY ، التغالوغية)

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: Finnish (DAS)
ar: الفنلندية (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
ar: الفنلندية (دوفرك)

en: Finnish (Macintosh)
ar: الفنلندية (ماكنتوش)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
ar: الفنلندية (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Windows)
ar: الفنلندية (ويندوز)

en: Finnish (classic)
ar: الفنلندية (تقليدية)

en: Finnish (classic, no dead keys)
ar: الفنلندية (تقليدية، بدون مفاتيح ميتة)

en: Four-level key with abstract separators
ar: مفتاح المستوى الرابع مع فواصل مجردة

en: Four-level key with comma
ar: مفتاح المستوى الرابع مع فاصلة

en: Four-level key with dot
ar: مفتاح المستوى الرابع مع نقطة

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
ar: مفتاح المستوى الرابع مع نقطة، فقط 9 لاتيني

en: Four-level key with momayyez
ar: مفتاح المستوى الرابع مع المميز

en: French
ar: الفرنسية

en: French (AZERTY)
ar: الفرنسية (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
ar: الفرنسية (AZERTY ، AFNOR)

en: French (BEPO)
ar: الفرنسية (BEPO)

en: French (BEPO, AFNOR)
ar: الفرنسية (BEPO ، AFNOR)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
ar: الفرنسية (BEPO، لاتيني-٩ فقط)

en: French (Cameroon)
ar: الفرنسية (الكاميرون)

en: French (Canada)
ar: الفرنسية (كندا)

en: French (Canada, Dvorak)
ar: الفرنسية (دوفرك، كندا)

en: French (Canada, legacy)
ar: الفرنسية (كندا، تراثية)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
ar: الفرنسية (جمهورية الكونغو الديموقراطية)

en: French (Dvorak)
ar: الفرنسية (دوفرك)

en: French (Ergo‑L)
ar: الفرنسية (توجو-L)

en: French (Ergo‑L, ISO variant)
ar: الفرنسية (Ergo‑L، إصدار ISO)

en: French (Macintosh)
ar: الفرنسية (ماكنتوش)

en: French (Mali, alt.)
ar: الفرنسية (مالي، بديل)

en: French (Morocco)
ar: الفرنسية (المغرب)

en: French (Sun Type 6/7)
ar: الفرنسية (Sun Type 6/7 USB)

en: French (Switzerland)
ar: الفرنسية (سويسرا)

en: French (Switzerland, Macintosh)
ar: الفرنسية (سويسرا، ماكنتوش)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
ar: الفرنسية (سويسرا، Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, no dead keys)
ar: الفرنسية (سويسرا، بدون مفاتيح ميتة)

en: French (Togo)
ar: الفرنسية (توجو)

en: French (US with dead keys, alt.)
ar: الفرنسية (الولايات المتحدة بدون مفاتيح ميتة، بديل)

en: French (US)
ar: الفرنسية (الولايات المتحدة)

en: French (US, AZERTY)
ar: الفرنسية (الولايات المتحدة، AZERTY)

en: French (alt.)
ar: الفرنسية (بديل)

en: French (alt., Latin-9 only)
ar: الفرنسية (بديل، لاتيني-٩ فقط)

en: French (alt., no dead keys)
ar: الفرنسية (بديل، بدون مفاتيح ميتة)

en: French (legacy, alt.)
ar: الفرنسية (تراثية، بديل)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
ar: الفرنسية (تراثية، بديل، بدون مفاتيح ميتة)

en: French (no dead keys)
ar: الفرنسية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Friulian (Italy)
ar: فريوليان (إيطاليا)

en: Fula
ar: فولا

en: Function keys
ar: مفاتيح الوظائف

en: Ga
ar: الغا

en: Gagauz (Moldova)
ar: جاجوزية (مولدافيا)

en: Generic 101-key PC
ar: عام ١٠١-مفتاح حاسوب شخصي

en: Generic 102-key PC
ar: عام ١٠٢-مفتاح حاسوب شخصي

en: Generic 104-key PC
ar: عام ١٠٤-مفتاح حاسوب شخصي

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
ar: عام ١٠٤-مفتاح حاسوب شخصي بمفتاح إدخال على شكل L

en: Generic 105-key PC
ar: عام ١٠٥-مفتاح حاسوب شخصي

en: Generic 86-key PC
ar: عام ٨٦-مفتاح حاسوب شخصي

en: Georgian
ar: الجيورجية

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
ar: الجيورجية (فرنسا، AZERTY Tskapo )

en: Georgian (Italy)
ar: الجيورجية (إيطاليا)

en: Georgian (MESS)
ar: الجيورجية (MESS)

en: Georgian (ergonomic)
ar: الجيورجية (مريح)

en: German
ar: الألمانية

en: German (Aus der Neo-Welt)
ar: الألمانية (Aus der Neo-Welt)

en: German (Austria)
ar: الألمانية (النمسا)

en: German (Austria, Macintosh)
ar: الألمانية (النمسا، ماكنتوش)

en: German (Austria, no dead keys)
ar: الألمانية (النمسا، بدون مفاتيح ميتة)

en: German (Bone)
ar: الألمانية (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
ar: الألمانية (Bone، حرف زيتا في صف البيت)

en: German (Dvorak)
ar: الألمانية (دفورك)

en: German (E1)
ar: الألمانية (E1)

en: German (E2)
ar: الألمانية (E2)

en: German (KOY)
ar: الألمانية (KOY)

en: German (Macintosh)
ar: الألمانية (ماكنتوش)

en: German (Macintosh, no dead keys)
ar: الألمانية (ماكنتوش، بدون مفاتيح ميتة)

en: German (Neo 2)
ar: الألمانية (نيو 2)

en: German (Neo, QWERTY)
ar: الألمانية (نيو ،QWERTY)

en: German (Neo, QWERTZ)
ar: الألمانية (نيو ، QWERTZ)

en: German (QWERTY)
ar: الألمانية (QWERTY)

en: German (Sun Type 6/7)
ar: الألمانية (Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland)
ar: الألمانية (سويسرا)

en: German (Switzerland, Macintosh)
ar: الألمانية (سويسرا، ماكنتوش)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
ar: الألمانية (سويسرا، Sun Type 6/7)

en: German (Switzerland, legacy)
ar: الألمانية (سويسرا، تراثية)

en: German (Switzerland, no dead keys)
ar: الألمانية (سويسرا، بدون مفاتيح ميتة)

en: German (T3)
ar: الألماني (T3)

en: German (US)
ar: الألمانية (الولايات المتحدة)

en: German (dead acute)
ar: الألمانية (نبرة حادة)

en: German (dead grave acute)
ar: الألمانية (نبرة إطالة ميتة)

en: German (dead tilde)
ar: الألمانية (علامة مدة ميتة)

en: German (no dead keys)
ar: الألمانية (بدون مفاتيح ميتة)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
ar: الألمانية (بأحرف مجرية ، بدون مفاتيح ميتة)

en: German, Swedish and Finnish (US)
ar: الألمانية و السويدية و الفنلندية (الولايات المتحدة)

en: Gothic
ar: كوثِك

en: Greek
ar: اليونانية

en: Greek (Colemak)
ar: اليونانية (كولماك)

en: Greek (Sun Type 6/7)
ar: اليونانية (Sun Type 6/7)

en: Greek (no dead keys)
ar: اليونانية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Greek (polytonic)
ar: اليونانية (متعدد الألوان)

en: Greek (simple)
ar: اليونانية (بسيط)

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
ar: الغوجاراتية (كاجابا ، صوتي)

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
ar: حروف هانيو بينيين (مع المفاتيح الميتة AltGr)

en: Happy Hacking
ar: قرصنة سعيدة

en: Hausa (Ghana)
ar: هوسا (غانا)

en: Hausa (Nigeria)
ar: الهوسا (نيجيريا)

en: Hawaiian
ar: الهاواي

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
ar: العبرية (توراتي ، صوتي SIL)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
ar: العبرية (توراتي، تارو)

en: Hebrew (SI-1452-2)
ar: العبرية (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
ar: العبرية (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
ar: العبرية (صوتي)

en: Hexadecimal
ar: ست عشري

en: Hindi (Bolnagri)
ar: الهندية (بولناجري)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
ar: الهندية (كاجابا ، صوتي)

en: Hindi (Wx)
ar: الهندية (Wx)

en: Hungarian
ar: المجرية

en: Hungarian (QWERTY)
ar: المجرية (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏101-مفتاح ، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏101-مفتاح ، فاصلة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏101-مفتاح ،نقطة، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏101-مفتاح ،نقطة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏102-مفتاح ، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏102-مفتاح ، فاصلة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏102-مفتاح ،نقطة، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTY، ‏102-مفتاح ،نقطة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏101-مفتاح ، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏101-مفتاح، فاصلة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏101-مفتاح ، نقطة، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏101-مفتاح ، نقطة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏102-مفتاح ،فاصلة، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏102-مفتاح، فاصلة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏102-مفتاح ، نقطة، مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
ar: المجرية (QWERTZ، ‏102-مفتاح ، نقطة، بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (US)
ar: المجرية (الولايات المتحدة)

en: Hungarian (no dead keys)
ar: المجرية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Hungarian (standard)
ar: المجرية (قياسي)

en: Hyper is mapped to Win
ar: تعيين Hyper إلى Win

en: Icelandic
ar: الإيسلندية

en: Icelandic (Dvorak)
ar: الإيسلندية (دفورك)

en: Icelandic (Macintosh)
ar: الإيسلندية (ماكنتوش)

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
ar: الإيسلندية (ماكنتوش، تراثية)

en: Igbo
ar:  إجبو

en: Indian
ar: الهندية

en: Indic IPA
ar: الأبجدية الصوتية العالمية الهندية

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
ar: الأندونيسية (عرب ملايو ، صوتي ممتد)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
ar: الأندونيسية (عرب ملايو ، صوتي)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
ar: الأندونيسية (عرب بيجون ، صوتي)

en: Indonesian (Latin)
ar: الإندونيسية (لاتيني)

en: Insert
ar: أدرج

en: International Phonetic Alphabet
ar: الأبجدية الصوتية الدولية

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
ar: الأبجدية الصوتية الدولية (QWERTY)

en: Inuktitut
ar: الإنُكتيتوتة

en: Irish
ar: الإيرلندية

en: Irish (UnicodeExpert)
ar: الإيرلندية (يونكود خبير)

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Italian (Dvorak)
ar: الإيطالية(دوفرك)

en: Italian (IBM 142)
ar: الإيطالية (IBM 142)

en: Italian (Macintosh)
ar: الإيطالية (ماكنتوش)

en: Italian (Sun Type 6/7)
ar: الإيطالية (Sun Type 6/7)

en: Italian (US)
ar: الإيطالية (الولايات المتحدة)

en: Italian (Windows)
ar: الإيطالية (ويندوز)

en: Italian (no dead keys)
ar: الإيطالية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Japanese (Dvorak)
ar: اليابانية (دوفرك)

en: Japanese (Kana 86)
ar: اليابانية (كانا ٨٦)

en: Japanese (Kana)
ar: اليابانية (كانا)

en: Japanese (Macintosh)
ar: اليابانية (ماكنتوش)

en: Japanese (OADG 109A)
ar: اليابانية (OADG 109A)

en: Japanese (Sun Type 6)
ar: اليابانية (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
ar: اليابانية (Sun Type 7, متوافق مع الحاسوب الشخصي)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
ar: اليابانية (Sun Type 7, متوافق مع صن)

en: Japanese 106-key
ar: اليابانية 106-مفتاح

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
ar: لوحات مفاتيح آبل اليابانية تحاكي زر الحذف OADG109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
ar: لوحات مفاتيح آبل اليابانية تحاكي زر الحذف PC106

en: Japanese keyboard options
ar: خيارات لوحة المفاتيح اليابانية

en: Javanese
ar: الجاوية

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
ar: قبائلية (AZERTY ، مع حروف ميتة)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
ar: قبائلية (QWERTY ، المملكة المتحدة، مع حروف ميتة)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
ar: قبائلية (QWERTY ،الولايات المتحدة، مع حروف ميتة)

en: Kalmyk
ar: الكالميك

en: Kana Lock key is locking
ar: مفتاح قفل كانا يقفل

en: Kannada
ar: الكنادا

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
ar: الكنادا (كاجابا ، صوتي)

en: Kashubian
ar: الكاشوبية

en: Kazakh
ar: الكازاخية

en: Kazakh (Latin)
ar: الكازاخية (لاتينية)

en: Kazakh (extended)
ar: الكازاخية (ممتدة)

en: Kazakh (with Russian)
ar: الكازاخية (مع الروسية)

en: Key sequence to kill the X server
ar: تسلسل المفاتيح لقتل خادم اكس

en: Key to choose the 2nd level
ar: مفتاح لتختار المستوى الثاني

en: Key to choose the 3rd level
ar: مفتاح لتختار المستوى الثالث

en: Key to choose the 5th level
ar: مفتاح لتختار المستوى الخامس

en: Khmer (Cambodia)
ar: الخمارية (كمبوديا)

en: Kikuyu
ar: الكيكيوية

en: Komi
ar: الكومية

en: Korean
ar: الكورية

en: Korean (101/104-key compatible)
ar: الكورية (متوافقة مع 101/104 مفتاح)

en: Korean (Sun Type 6/7)
ar: الكورية (Sun Type 6/7)

en: Korean 106-key
ar: الكورية 106-مفتاح

en: Korean Hangul/Hanja keys
ar: مفاتيح هانغول / هانجا الكورية

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
ar: الكردية (إيران، عربي-لاتيني)

en: Kurdish (Iran, F)
ar: الكردية (إيران، F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
ar: الكردية (إيران، Alt-Q لاتيني)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
ar: الكردية (إيران، Q لاتيني)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
ar: الكردية (العراق، عربي-لاتيني)

en: Kurdish (Iraq, F)
ar: الكردية (العراق، F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
ar: الكردية (العراق، Alt-Q-لاتيني)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
ar: الكردية (العراق، Q-لاتيني)

en: Kurdish (Syria, F)
ar: الكردية (سوريا، F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
ar: الكردية (سوريا، Alt-Q لاتيني)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
ar: الكردية (سوريا، Q-لاتيني)

en: Kurdish (Turkey, F)
ar: الكردية (تركيا، F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
ar: الكردية (تركيا، Alt-Q لاتيني)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
ar: الكردية (تركيا، Q-لاتيني)

en: Kutenai
ar: الكوتيناي

en: Kyrgyz
ar: القيرغيزستانية

en: Kyrgyz (phonetic)
ar: القيرغيزستانية (صوتي)

en: Ladin (German keyboard)
ar: اللادينية (لوحة مفاتيح ألمانيا)

en: Ladin (Italian keyboard)
ar: اللادينية (لوحة مفاتيح إيطالية)

en: Lao
ar: اللاوية

en: Lao (STEA)
ar: اللاوية (STEA)

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Latvian (Colemak)
ar: اللاتفية (كولماك)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
ar: اللاتفية (كولماك، مع فاصلة العليا)

en: Latvian (Dvorak)
ar: اللاتفية (دوفرك)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
ar: اللاتفية (دوفرك، مع Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
ar: اللاتفية (دوفرك، مع ناقص)

en: Latvian (F)
ar: اللاتفية (F)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
ar: اللاتفية ( السريالية الحديثة)

en: Latvian (Modern Latin)
ar: اللاتفية (لاتينية حديثة)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
ar: اللاتفية (Sun Type 6/7)

en: Latvian (adapted)
ar: اللاتفية (معدلة)

en: Latvian (apostrophe)
ar: اللاتفية (الفاصلة العليا)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
ar: اللاتفية (الفاصلة العليا ، اقتباسات ميتة)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
ar: اللاتفية (مريح، ŪGJRMV)

en: Latvian (programmer Dvorak)
ar: اللاتفية (دفورك المبرمجين)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
ar: اللاتفية (دفورك المبرمجين، مع Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
ar: الاتفية (دفورك المبرمجين، مع ناقص)

en: Latvian (tilde)
ar: اللاتفية (مدة)

en: Layout of numeric keypad
ar: تخطيط لوحة الأرقام

en: Left Alt
ar: ‏Alt اليسار

en: Left Alt (while pressed)
ar: ‏Alt اليسار (أثناء الضغط)

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
ar: ‏Alt اليسار كـCtrl، Ctrl اليسار كـWin، Win اليسار كـ ‏Alt اليسار .

en: Left Alt is swapped with Left Win
ar: بدل Alt اليسار مع Win اليسار

en: Left Alt+Left Ctrl
ar: ‏Alt اليسار + Ctrl اليسار

en: Left Alt+Left Shift
ar: ‏Alt اليسار+ Shift اليسار

en: Left Alt+Left Shift chooses previous layout, Right Alt + Right Shift chooses next layout
ar: يختار  Alt اليسار+ Shift اليسار التخطيط السابق، ويختار Alt اليمين + Shift اليمين التخطيط التالي

en: Left Ctrl
ar: ‏Ctrl اليسار

en: Left Ctrl as Meta
ar: ‏Ctrl اليسار كـ Meta

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
ar: ‏Ctrl اليسار لأول تخطيط ، Ctrl اليمين للتخطيط الثاني

en: Left Ctrl+Left Alt chooses previous layout, Right Ctrl + Right Alt chooses next layout
ar: يختار  Ctrl اليسار+ Alt اليسار التخطيط السابق، ويختار Ctrl اليمين + Alt اليمين التخطيط التالي

en: Left Ctrl+Left Shift
ar: ‏Alt اليسار+ Shift اليسار

en: Left Ctrl+Left Shift chooses previous layout, Right Ctrl + Right Shift chooses next layout
ar: يختار  Ctrl اليسار+ Shift اليسار التخطيط السابق، ويختار Ctrl اليمين + Shift اليمين التخطيط التالي

en: Left Ctrl+Left Win
ar: ‏Ctrl اليسار+Win اليسار

en: Left Shift
ar: ‏Shift اليسار

en: Left Win
ar: ‏Win اليسار

en: Left Win (while pressed)
ar: ‏Win اليسار (أثناء الضغط)

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ar: مفتاح Win الأيسر يختار المستوى الخامس ويتصرف كقفل لمرة واحدة إذا ضغط مع مبدل المستوى الخامس أخر

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
ar: ‏Win اليسار لأول تخطيط ، Win اليمين/القائمة للتخطيط الثاني

en: Legacy
ar: تراثي

en: Legacy Wang 724
ar: لوحة Wang 724 تراثية

en: Legacy key with comma
ar: مفتاح تراثية مع فاصلة

en: Legacy key with dot
ar: مفتاح تراثية مع نقطة

en: Lithuanian
ar: اللتوانية

en: Lithuanian (Dvorak)
ar: اللتوانية (دوفرك)

en: Lithuanian (IBM)
ar: اللتوانية (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
ar: اللتوانية (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
ar: اللتوانية (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
ar: اللتوانية (راتاسي)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
ar: اللتوانية (Sun Type 6/7)

en: Lithuanian (US)
ar: اللتوانية (الولايات المتحدة)

en: Lithuanian (standard)
ar: اللتوانية (قياسي)

en: Lower Sorbian
ar: الصربية السفلية

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
ar: الصربية السفلية (QWERTZ)

en: Macedonian
ar: المقدونية

en: Macedonian (no dead keys)
ar: المقدونية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Make Caps Lock act as an additional Ctrl modifier, but keep identifying as Caps Lock
ar: اجعل Caps Lock بمثابة أداة تعديل إضافية لـ Ctrl، ولكن استمر في تعريفه على أنه Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
ar: ينشئ قفل الأحرف الكبيرة مسافة للخلف إضافية

en: Make Caps Lock an additional Ctrl and Shift + Caps Lock the regular Caps Lock
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة Ctrl إضافي، لكن Shift +قفل الحروف الكبيرة كقفل حروف كبيرة المعتاد

en: Make Caps Lock an additional Esc
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة Esc إضافي

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة Esc إضافي، و Shift +قفل الحروف الكبيرة كمفتاح التأليف Compose

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة Esc إضافي، لكن Shift +قفل الحروف الكبيرة كقفل حروف كبيرة المعتاد

en: Make Caps Lock an additional Hyper
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة Hyperإضافي

en: Make Caps Lock an additional Menu key
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة مفتاح قائمة إضافي

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة كقفل أرقام إضافي

en: Make Caps Lock an additional Return key
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة مفتاح رجوع إضافي

en: Make Caps Lock an additional Super
ar: اجعل قفل الحروف الكبيرة Super إضافي

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
ar: جعل زينكاكو هانكاكو مفتااح Esc إضافي

en: Make right Alt a Hangul key
ar: جعل Alt اليمين مفتاح هانغول

en: Make right Alt a Hanja key
ar: جعل Alt اليمين مفتاح هانجا

en: Make right Ctrl a Hangul key
ar: جعل Ctrl اليمين مفتاح هانغول

en: Make right Ctrl a Hanja key
ar: جعل Ctrl اليمين مفتاح هانجا

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
ar: المالاوية (جاوا، لوحة مفاتيح عربية)

en: Malay (Jawi, phonetic)
ar: المالاوية (جاوا، صوتية)

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Malayalam (Lalitha)
ar: المالايالامية (لاليثا)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
ar: المالايالامية (بورانا، موسع انسكربت)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
ar: المالايالامية (انسكربت محسن، مع الروبية)

en: Maltese
ar: المالطية

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
ar: المالطية (المملكة المتحدة، بAltGr معاد تعينه)

en: Maltese (US)
ar: المالطية (الولايات المتحدة)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
ar: المالطية (الولايات المتحدة، بAltGr معاد تعينه)

en: Manipuri (Meitei)
ar: المانيبورية (الميتية )

en: Maori
ar: الماورية

en: Map Scroll Lock to Mod3
ar: تعيين قفل التمرير إلى Mod3

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
ar: الماراتية (كاجابا ، صوتي)

en: Marathi (enhanced InScript)
ar: الماراتية (انسكربت محسن)

en: Mari
ar: المارية

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
ar: القائمة (أثناء الضغط)، Shift+ القائمة للحصول على القائمة

en: Menu as Right Ctrl
ar: القائمة كـ‏Ctrl اليمين

en: Menu chooses 5th level
ar: القائمة تختار المستوى الخامس

en: Menu is mapped to Win
ar: تعيين القائمة إلى Win

en: Meta is mapped to Left Win
ar: عين Meta إلى Win الأيسر

en: Meta is mapped to Win
ar: عين Meta إلى Win

en: Microsoft Comfort Curve 2000
ar: ميكروسوفت منحنى الراحة 2000

en: Microsoft Internet
ar: ميكروسوفت انترنت

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
ar: ميكروسوفت طبيعي برو (السويدية)

en: Microsoft Natural
ar: ميكروسوفت طبيعي

en: Microsoft Natural Elite
ar: ميكروسوفت طبيعي النخبة

en: Microsoft Natural Ergonomic 4000
ar: ميكروسوفت مريح طبيعي 4000

en: Microsoft Natural Pro OEM
ar: ميكروسوفت طبيعي بروم OEM

en: Microsoft Natural Pro USB/Internet Pro
ar: ميكروسوفت طبيعي سلكي برو / انترنت برو

en: Microsoft Natural Pro/Internet Pro
ar: ميكروسوفت طبيعي برو / انترنت برو

en: Microsoft Natural Wireless Ergonomic 7000
ar: ميكروسوفت مريح طبيعي لاسلكي 7000

en: Microsoft Office Keyboard
ar: ميكروسوفت لوحة المكتب

en: Microsoft Surface
ar: ميكروسوفت سيرفس

en: Microsoft Wireless Multimedia 1.0A
ar: ميكروسوفت وسائط لاسلكي 1.0A

en: Miscellaneous options
ar: خيارات متنوعة

en: Mmuock
ar: مموك

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
ar: مودي (كاجابا، صوتي)

en: Moldavian
ar: المولدوفية

en: Mon
ar: المونية

en: Mon (A1)
ar: المونية (A1)

en: Mongolian
ar: المنغولية

en: Mongolian (Bichig)
ar: المنغولية (بيتشيج)

en: Mongolian (Galik)
ar: المنغولية (غاليك)

en: Mongolian (Manchu Galik)
ar: المنغولية (مانشو غاليك)

en: Mongolian (Manchu)
ar: المنغولية (مانشو)

en: Mongolian (Todo Galik)
ar: المنغولية (غاليك تودو)

en: Mongolian (Todo)
ar: المنغولية (تودو)

en: Mongolian (Xibe)
ar: المنغولية (زيبي)

en: Montenegrin
ar: المونتنغرية

en: Montenegrin (Cyrillic)
ar: المونتنغرية (سريلية)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
ar: المونتنغرية (سريلية، ZE و ZHE متبادلان)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
ar: المونتنغرية (سريلية، مع حاصرات)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
ar: المونتنغرية (لاتيني، QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
ar: المونتنغرية (لاتيني، يونكود)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
ar: المونتنغرية (لاتيني، يونكود، QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
ar: المونتنغرية (لاتيني، مع حاصرات)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
ar: متعدد اللغات (كندا, Sun Type 6/7)

en: N'Ko (AZERTY)
ar: نا'كو (AZERTY)

en: NICOLA-F style Backspace
ar: أسلوب NICOLA-F للمسافة للخلف

en: Nepali
ar: النيبالية

en: Non-breaking space at the 2nd level
ar: مساحة غير كاسرة في المستوى الثاني

en: Non-breaking space at the 3rd level
ar: مساحة غير كاسرة في المستوى الثالث

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
ar: مساحة غير كاسرة في المستوى الثالث، مساحة غير كاسرة رفيعة في المستوى الرابع

en: Non-breaking space at the 4th level
ar: مساحة غير كاسرة في المستوى الرابع

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
ar: مساحة غير كاسرة في المستوى الرابع، مساحة غير كاسرة رفيعة في المستوى السادس

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
ar: مساحة غير كاسرة في المستوى الرابع، مساحة غير كاسرة رفيعة في المستوى السادس (بواسطة Ctrl+Shift)

en: Non-breaking space input
ar: إدخال مساحة غير كاسرة

en: Northern Saami (Finland)
ar: السامي الشمالي (فنلندا)

en: Northern Saami (Norway)
ar: سامي شمالي (النرويج)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
ar: سامي شمالي (النرويج، بدون مفاتيح ميتة)

en: Northern Saami (Sweden)
ar: سامي شمالي (السويدية)

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Norwegian (Colemak)
ar: النرويجية (كولماك)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
ar: النرويجية (كولماك-DH عريض)

en: Norwegian (Colemak-DH)
ar: النرويجية (كولماك-DH)

en: Norwegian (Dvorak)
ar: النرويجية (دفورك)

en: Norwegian (Macintosh)
ar:  النرويجية (ماكنتوش)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
ar: النرويجية (ماكنتوش، بدون مفاتيح ميتة)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
ar: النرويجية (Sun Type 6/7)

en: Norwegian (Windows)
ar: النرويجية (ويندوز)

en: Norwegian (no dead keys)
ar: النرويجية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Num Lock
ar: قفل الأرقام

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
ar: عند تشغيل قفل الأرقام: أرقام ؛ Shift للأسهم. عند إلغاء قفل الأرقام: الأسهم (كما في ويندوز)

en: Number key 4 when pressed in isolation
ar: مفتاح رقم 4 عند ضغطه بمفرده

en: Number key 9 when pressed in isolation
ar: مفتاح رقم 9 عند ضغطه بمفرده

en: Numeric keypad Delete behavior
ar: سلوك الحذف لوحة الأرقام

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
ar: لوحة المفاتيح العددية تدخل أرقام دائما (كما في ماك أوس)

en: Occitan
ar: الأوكسيتانية

en: Ogham
ar: الأوغامية

en: Ogham (IS434)
ar: الأوغامية (IS434)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sh)
ar: المجرية القديمة (مرتفعات الكاربات، S كـ Sz)

en: Old Hungarian (Carpathian Highlands, S as Sz)
ar: المجرية القديمة (مرتفعات الكاربات، S كـ Sz)

en: Old Hungarian (for ligatures)
ar: المجرية القديمة (للمحارف المركبة)

en: Old Solaris keycodes compatibility
ar: التوافقية مع رموز المفاتيح في سولاريز القديم

en: Old Turkic
ar: التركية القديمة

en: Old Turkic (F)
ar: التركية القديمة (F)

en: Oriya
ar: الأوريا

en: Oriya (Bolnagri)
ar: الأوريا (بولناجري)

en: Oriya (Wx)
ar: الأوريا (واكس)

en: Ossetian (Georgia)
ar: الأوسيتية (جورجيا)

en: Ossetian (Windows)
ar: الأوسيتية (ويندوز)

en: Ossetian (legacy)
ar: أوسيتيا (تراثية)

en: Ottoman (F)
ar: العثمانية (F)

en: Ottoman (Q)
ar: العثمانية (Q)

en: PC-98
ar: بي سي - ‎٩٨

en: Pannonian Rusyn
ar: بانونيان روسين

en: Parentheses position
ar: موقع الأقواس

en: Pashto
ar: الباشتو

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
ar: الباشتو (أفغانستان، OLPC)

en: Pause
ar: ألبث

en: Persian
ar: الفارسية

en: Persian (Windows)
ar: الفارسية (ويندوز)

en: Persian (with Persian keypad)
ar: الفارسية (مع لوحة مفاتيح فارسية)

en: Phone and ATM style
ar: أسلوب الهاتف و مكائن الصرف الآلي

en: PinePhone Keyboard
ar: لوحة مفاتيح باين فون

en: Polish
ar: البولندية

en: Polish (British keyboard)
ar: البولندية (لوحة مفاتيح بريطانية)

en: Polish (Colemak)
ar: البولندية (كولماك)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
ar: البولندية (كولماك-  ISO DH)

en: Polish (Colemak-DH)
ar: البولندية (كولماك-DH)

en: Polish (Dvorak)
ar: البولندية (دفورك)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
ar: البولندية (دفورك، اقتباس بولندي على مفتاح 1)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
ar: البولندية (دفورك، اقتباس بولندي على مفتاح الاقتباس)

en: Polish (Germany, no dead keys)
ar: البولندية (ألمانيا، بدون مفاتيح ميتة)

en: Polish (Glagolica)
ar: البولندية (جلاجوليكا)

en: Polish (QWERTZ)
ar: البولندية(QWERTZ)

en: Polish (Sun Type 6/7)
ar: البولندية (Sun Type 6/7)

en: Polish (intl., with dead keys)
ar: البولندية (عالمية، مفاتيح ميتة)

en: Polish (lefty)
ar: البولندية (أعسر)

en: Polish (legacy)
ar: البولندية (تراثية)

en: Polish (programmer Dvorak)
ar: البولندية (دفورك المبرمجين)

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Portuguese (Brazil)
ar: البرتغالية (البرازيل)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
ar: البرتغالية (البرازيل، دورافاك)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
ar: البرتغالية (البرازيل، ثنك باد IBM/Lenovo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
ar: البرتغالية (البرازيل، ناتيفو للوحات الولايات المتحدة)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
ar: البرتغالية (البرازيل، ناتيفو)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
ar: البرتغالية (البرازيل، Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
ar: البرتغالية (البرازيل، بدون مفاتيح ميتة)

en: Portuguese (Colemak)
ar: البرتغالية (كولماك)

en: Portuguese (Macintosh)
ar: البرتغالية (ماكنتوش)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
ar: البرتغالية (ماكنتوش، بدون مفاتيح ميتة)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
ar: البرتغالية (ناتيفو للوحات الولايات المتحدة)

en: Portuguese (Nativo)
ar: البرتغالية (ناتيفو)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
ar: البرتغالية (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (no dead keys)
ar: البرتغالية ( بدون مفاتيح ميتة)

en: Position of Compose key
ar: مكان زر التأليف

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
ar: البنجابية (جورموخي جيلوم)

en: Punjabi (Gurmukhi)
ar: البنجابية (جورموخي)

en: Right Alt
ar: ‏Alt اليمين

en: Right Alt (while pressed)
ar: ‏Alt اليمين (أثناء الضغط)

en: Right Alt as Right Control
ar: دع Alt اليمين كـ ‏Ctrl اليمين

en: Right Alt chooses 5th level
ar: ‏Alt اليمين تختار المستوى الخامس

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ar: مفتاح Alt الأيمن يختار المستوى الخامس ويتصرف كقفل لمرة واحدة إذا ضغط مع مبدل المستوى الخامس أخر

en: Right Alt is swapped with Right Win
ar: بدل Alt اليمين مع Win اليمين

en: Right Alt never chooses 3rd level
ar: ‏Alt اليمين لا يمكنها أن تختار المستوى الثالث مطلقا

en: Right Alt+Right Ctrl
ar: ‏Alt اليمين + Ctrl اليمين

en: Right Alt+Right Shift
ar: ‏Alt اليمين + ‏Shift اليمين

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
ar: ‏Alt اليمين، Shift+ ‏Alt اليمين كتأليف

en: Right Ctrl
ar: ‏Ctrl اليمين

en: Right Ctrl (while pressed)
ar: ‏Ctrl اليمين (أثناء الضغط)

en: Right Ctrl as Right Alt
ar: ‏Ctrl اليمين كـ Alt اليمين

en: Right Ctrl chooses 5th level
ar: ‏Ctrl اليمين تختار المستوى الخامس

en: Right Ctrl+Right Shift
ar: ‏Ctrl اليمين + ‏Shift اليمين

en: Right Shift
ar: ‏Shift اليمين

en: Right Win
ar: ‏Win اليمين

en: Right Win (while pressed)
ar: ‏Win اليمين (أثناء الضغط)

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ar: مفتاح Win الأيمن يختار المستوى الخامس ويتصرف كقفل لمرة واحدة إذا ضغط مع مبدل المستوى الخامس أخر

en: Romanian
ar: الرومانية

en: Romanian (Germany)
ar: الرومانية (ألمانيا)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
ar: الرومانية (ألمانيا، بدون مفاتيح ميتة)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
ar: الرومانية (Sun Type 6/7)

en: Romanian (Windows)
ar: الرومانية (ويندوز)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
ar: الرومانية (Touchtype مريح)

en: Romanian (standard)
ar: الرومانية (القياسية)

en: Rupee on 4
ar:  روبية على  4

en: Russian
ar: الروسية

en: Russian (Belarus)
ar: الروسية (بيلاروسيا)

en: Russian (Brazil, phonetic)
ar: الروسية (البرازيل، صوتي)

en: Russian (Czechia, phonetic)
ar: الروسية (التشيكية، صوتي)

en: Russian (DOS)
ar: الروسية (دوس)

en: Russian (Diktor)
ar: الروسية (ديكتور)

en: Russian (GOST 14289-88)
ar: الروسية (GOST 14289-88)

en: Russian (GOST 6431-75)
ar: الروسية (GOST 6431-75)

en: Russian (Georgia)
ar: الروسية (جورجيا)

en: Russian (Germany, phonetic)
ar: الروسية (ألمانيا، صوتي)

en: Russian (Germany, recommended)
ar: الروسية (ألمانيا، موصى)

en: Russian (Germany, transliteration)
ar: الروسية (ألمانيا، قنحرة)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
ar: الروسية (كازاخستان ، مع الكازاخية)

en: Russian (Macintosh)
ar: الروسية (ماكنتوش)

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
ar: الروسية (بولندا، دفورك صوتي)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
ar: الروسية (متعددة اللغات والرجعية)

en: Russian (Programmer)
ar: الروسية (المبرمج)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
ar: الروسية (روليماك ، كولماك صوتي)

en: Russian (Sun Type 6/7)
ar: الروسية (Sun Type 6/7)

en: Russian (Sweden, phonetic)
ar: الروسية (السويد، صوتي)

en: Russian (US, phonetic)
ar: الروسية (الولايات المتحدة، صوتي)

en: Russian (engineering, EN)
ar: الروسية (هندسية، إنجليزية)

en: Russian (engineering, RU)
ar: الروسية (هندسية، روسية)

en: Russian (international, EN)
ar: الروسية (العالمية، إنجليزية)

en: Russian (international, RU)
ar: الروسية (العالمية، روسية)

en: Russian (legacy)
ar: الروسية (تراثية)

en: Russian (phonetic)
ar: الروسية (صوتي)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
ar: الروسية (صوتي، AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
ar: الروسية (صوتي، دفورك)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
ar: الروسية (ماكنتوش، صوتية)

en: Russian (phonetic, Windows)
ar: الروسية (صوتي، ويندوز)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
ar: الروسية (صوتي، YAZHERTY)

en: Russian (plus Tatar letters)
ar: الروسية (مع حروف تتارية)

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
ar: الروسية (مع حروف الأوكرانية والبيلوروسية)

en: Russian (plus typographic symbols)
ar: الروسية (مع رموز مطبعية)

en: Russian (typewriter)
ar: الروسية (آلة كتابة)

en: Russian (typewriter, legacy)
ar: الروسية (آلة كتابة، تراثية)

en: Russian (with US punctuation)
ar: الروسية (مع علامات الترقيم الأمريكية)

en: Saisiyat (Taiwan)
ar: سيسيات (تايوان)

en: Samogitian
ar: الساموغیتية

en: Samsung SDM 4500P
ar: سامسونج SDM 4500P

en: Samsung SDM 4510P
ar: سامسونج SDM 4510P

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
ar: السنسكريتية (كاجابا ، صوتي)

en: Sanskrit symbols
ar: رموز السنسكريتية

en: Santali (Ol Chiki)
ar: السنتالية (أول تشيكي)

en: Scottish Gaelic
ar: الغيلية الاسكتلندية

en: Scroll Lock
ar: قفل التمرير

en: Secwepemctsin
ar: سيكويبمكتسين

en: Semicolon on third level
ar: فاصلة منقوطة على المستوى الثالث

en: Serbian
ar: الصربية

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
ar: الصربية (سريلية، ZE و ZHE متبادلان)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
ar: الصربية (سريلية، مع حاصرات)

en: Serbian (Latin)
ar: الصربية (لاتيني)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
ar: الصربية (لاتيني، QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode)
ar: الصربية (لاتيني، يونكود)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
ar: الصربية (لاتيني، يونكود ، QWERTY)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
ar: الصربية (لاتيني، مع حاصرات)

en: Serbian (Russia)
ar: الصربية (روسيا)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
ar: الصربية (علامات تجميع عوضا عن المفاتيح الميتة)

en: Serbo-Croatian (US)
ar: الصربية الكرواتية (الولايات المتحدة)

en: Shan
ar: الشانية

en: Shan (Zawgyi)
ar: الشان (زوغي)

en: Shift + Caps locks the digits on the digits row, Caps Lock alone behaves as usual (Azerty layouts)
ar: يؤدي الضغط على Shift + Caps إلى قفل الأرقام في صف الأرقام، بينما يعمل Caps Lock بمفرده كالمعتاد (تخطيطات Azerty)

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
ar: ‏Shift + قفل الأرقام يمكن PointerKeys

en: Shift cancels Caps Lock
ar: مفتاح Shift  يلغي قفل الأحرف الكبيرة

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
ar: مفتاح ‏Shift لا يلغي قفل الأرقام، تختار المستوى الثالث عوضا عن ذلك

en: Shift+Caps Lock
ar: ‏Shift + قفل الحروف الكبيرة

en: Sicilian
ar: صقلية

en: Sicilian (US keyboard)
ar: الصقلية (لوحة مفاتيح أمريكية)

en: Silesian
ar: سيليزيا

en: Sindhi
ar: السندية

en: Sinhala (US)
ar: السنهالية (الولايات المتحدة)

en: Sinhala (phonetic)
ar: السنهالية (صوتي)

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
ar: السلوفاكية (تخطيط ACC ، أحرف معلمة فقط)

en: Slovak (QWERTY)
ar: السلوفاكية (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
ar: السلوفاكية (QWERTY، شرطة خلفية زائدة)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
ar: السلوفاكية (Sun Type 6/7)

en: Slovak (extra backslash)
ar: السلوفاكية (شرطة خلفية زائدة)

en: Slovenian
ar: السلوفينية

en: Slovenian (US)
ar: السلوفينية (الولايات المتحدة)

en: Slovenian (with guillemets)
ar: السلوفينية (مع حاصرات)

en: Spanish
ar: الإسبانية

en: Spanish (Dvorak)
ar: الإسبانية (دوفرك)

en: Spanish (Latin American)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية، كولماك)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية، دوفرك)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية، مدة ميتة)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
ar: الإسبانية (أمريكا اللاتينية، بدون مفاتيح ميتة)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
ar: الإسبانية (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Windows)
ar: الإسبانية (ويندز)

en: Spanish (dead tilde)
ar: الإسبانية (مدة ميتة)

en: Spanish (no dead keys)
ar: الإسبانية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
ar: المفاتيح الخاصة (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) تعامل في الخادم

en: Sun Type 6 (Japanese)
ar: Sun Type 6 (ياباني)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
ar: Sun Type 6 USB (ياباني)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
ar: Sun Type 6 USB (يونكس)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
ar: Sun Type 6/7 USB (أوربي)

en: Sun Type 7 USB (European)
ar: Sun Type 7 USB (أوربي)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
ar: Sun Type 7 USB (ياباني)/ياباني ١٠٦-مفتاح

en: Sun Type 7 USB (Unix)
ar: Sun Type 7 USB (يونكس)

en: Sun key compatibility
ar: توافقية مفتاح صن

en: Swahili (Kenya)
ar: السواحلية (كينيا)

en: Swahili (Tanzania)
ar: السواحلية (تنزانيا)

en: Swap Ctrl and Caps Lock
ar: بدل Ctrl مع قفل الحروف الكبيرة

en: Swap Esc and Caps Lock
ar: بدل بين Esc و مفتاح قفل الحروف الكبيرة

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
ar: بدل Alt اليسار مع Ctrl اليسار

en: Swap Left Win with Left Ctrl
ar: بدل Win اليسار مع Ctrl اليسار

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
ar: بدل Alt اليمين مع ‏Ctrl اليمين

en: Swap Right Win with Right Ctrl
ar: بدل Win اليمين مع ‏Ctrl اليمين

en: Swap with square brackets
ar: بدل مع الأقواس المربعة

en: Swedish
ar: السويدية

en: Swedish (Dvorak A5)
ar: السويدية (دوفرك A5)

en: Swedish (Dvorak)
ar: السويدية (دوفرك)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
ar: السويدية (دوفرك، عالمية)

en: Swedish (Macintosh)
ar: السويدية (ماكنتوش)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
ar: السويدية (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Svdvorak)
ar: السويدية (دوفرك)

en: Swedish (US)
ar: السويدية (الولايات المتحدة)

en: Swedish (no dead keys)
ar: السويدية (بدون مفاتيح ميتة)

en: Swedish Sign Language
ar: لغة الإشارة السويدية

en: Switching to another layout
ar: تبديل إلى تخطيط أخر

en: Syriac
ar: السريانية

en: Syriac (phonetic)
ar: السريانية (صوتي)

en: Taiwanese
ar: التايوانية

en: Taiwanese (indigenous)
ar: التايوانية (الأصلية)

en: Tajik
ar: الطاجكستانية

en: Tajik (legacy)
ar: الطاجكية (تراثية)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
ar: التاميلية (InScript بأرقام العربية)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
ar: التاميلية (InScript بأرقام التاميلية)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
ar: التاميلية (سيريلانكا ، TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
ar: التاميلية (سريلانكا، TamilNet '99، ترميز TAB)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
ar: التاميلية (TamilNet '99 بأرقام تاميلية)

en: Tamil (TamilNet '99)
ar: التاميلية (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
ar: التاميلية (TamilNet '99، ترميز TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
ar: التاميلية (TamilNet '99، ترميز TSCII)

en: Tarifit
ar: التريفيت

en: Tatar
ar: التتارية

en: Telugu
ar: التيلوغو

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
ar: التيلوغو (كاجابا ، صوتي)

en: Telugu (Sarala)
ar: التيلوغو (سارالا)

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Thai (Pattachote)
ar: التايلاندية (باتاشوت)

en: Thai (TIS-820.2538)
ar: التايلاندية (TIS-820.2538)

en: The "&lt; &gt;" key
ar: مفتاح "&lt; &gt;"

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
ar: مفتاح "&lt; &gt;" يختار المستوى الخامس

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
ar: مفتاح "&lt; &gt;" يختار المستوى الخامس، ويعمل كقفل لمرة واحدة إذا ضغط مع مبدل المستوى الخامس أخر

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
ar: مفتاح "&lt; &gt;"، يقفل مرة واحدة عند الضغط معا مع منقي آخر من المستوى الثالث

en: Tibetan
ar: التبتية

en: Tibetan (with ASCII numerals)
ar: التبتية (مع أرقام ASCII)

en: To the left of "A"
ar: إلى يسار "A"

en: Tswana
ar: التسوانية

en: Turkish
ar: التركية

en: Turkish (Alt-Q)
ar: التركية (Alt-Q)

en: Turkish (E)
ar: التركية (E)

en: Turkish (F)
ar: التركية (F)

en: Turkish (Germany)
ar: التركية (ألمانيا)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
ar: التركية (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
ar: التركية (i و ı متبادلان)

en: Turkish (intl., with dead keys)
ar: التركية (عالمية، مفاتيح ميتة)

en: Turkmen
ar: التركمانية

en: Turkmen (Alt-Q)
ar: التركمانية (Alt-Q)

en: Udmurt
ar: الأدمرت

en: Ugaritic
ar: أوغاريتي

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
ar: الأوكرانية (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (Windows)
ar: الأوكرانية (ويندوز)

en: Ukrainian (homophonic)
ar: الأوكرانية (متجانسة الصوت)

en: Ukrainian (legacy)
ar: الأوكرانية (تراثية)

en: Ukrainian (macOS)
ar: الأوكرانية (ماك أوس)

en: Ukrainian (phonetic)
ar: الأوكرانية (صوتي)

en: Ukrainian (typewriter)
ar: الأوكرانية (طباعة)

en: Unicode arrows and math operators
ar: أسهم يونيكود و معاملات الرياضيات

en: Unicode arrows and math operators on default level
ar: أسهم يونيكود و معاملات الرياضيات على المستوى المبدئي

en: Urdu (Navees)
ar: الأوردية (نافيس)

en: Urdu (Pakistan)
ar: الأوردية (باكستان)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
ar: الأوردية (باكستان، CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
ar: الأوردية (باكستان ، NLA)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
ar: الأوردية (باكستان، نافيس)

en: Urdu (Windows)
ar: الأوردية (ويندوز)

en: Urdu (alt. phonetic)
ar: الأوردية (صوتي بديل)

en: Urdu (phonetic)
ar: الأوردية (صوتي)

en: Use F13-F24 as usual function keys
ar: استخدم F13-F24 كمفاتيح الوظائف المعتادة

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
ar: استعمل مصابيح لوحة المفاتيح لتعرض المبدلات

en: Use keyboard LED to show alternative layout
ar: استعمل مصابيح لوحة المفاتيح لتعرض التخطيط البديل

en: Use user-defined custom XKB types
ar: استعمل نوع XKB مخصص معرف من قبل المستخدم

en: Usual space at any level
ar: المسافة المعتادة في أي مستوى

en: Uyghur
ar: الأويغورية

en: Uzbek
ar: الأزبكية

en: Uzbek (Afghanistan)
ar: الأوزبكية (أفغانستان)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
ar: الأوزبكية (أفغانستان، OLPC)

en: Uzbek (Latin)
ar: الأزبكية (لاتيني)

en: Vietnamese
ar: الفييتنامية

en: Vietnamese (AÐERTY)
ar: الفييتنامية (AÐERTY)

en: Vietnamese (France)
ar: الفيتنامية (فرنسا)

en: Vietnamese (QĐERTY)
ar: الفييتنامية (QĐERTY)

en: Vietnamese (US)
ar: الفييتنامية (الولايات المتحدة)

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
ar: لوحة أرقام Wang 724 مع أسهم و رموز رياضية يونيكود

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
ar: لوحة أرقام Wang 724 مع أسهم و رموز رياضية يونيكود على المستوى المبدئي

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
ar: تعيين Win إلى PrtSc و Win المعتادة

en: Win+Space
ar: Win+مسافة

en: Wolof
ar: الولوفية

en: Yakut
ar: الياقوتية

en: Yoruba
ar: اليوروباوية

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثاني

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثاني، مسافة غير كاسرة في المستوى الثالث

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثاني، مسافة غير كاسرة في المستوى الثالث، مسافة رفيعة غير كاسرة في المستوى الرابع

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثاني، مسافة غير كاسرة في المستوى الثالث، واصل صفر للعرض في المستوى الرابع

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثاني، واصل صفري للعرض في المستوى الثالث

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثاني، واصل صفر للعرض في المستوى الثالث، مسافة غير كاسرة في المستوى الرابع

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
ar: فاصل صفري للعرض في المستوى الثالث، واصل صفري للعرض في المستوى الرابع

en: ak
ar: أكا

en: am
ar: أمهر

en: apl
ar: بر_مص

en: apl2
ar: ‏apl2

en: aplII
ar: ‏aplII

en: aplx
ar: ‏aplx

en: ar
ar: ع

en: as
ar: أس

en: ast
ar: أستر

en: avn
ar: أفا

en: az
ar: أذر

en: azb
ar: أذر

en: be
ar: بلج

en: ber
ar: تيف

en: bg
ar: بلغ

en: bm
ar: بامب

en: bn
ar: بنغ

en: bqn
ar: بكن

en: brl
ar: براي

en: bs
ar: بوس

en: by
ar: بيلا

en: ca
ar: كات

en: chr
ar: شير

en: cm
ar: كمي

en: cop
ar: قبط

en: crh
ar: تتر

en: cs
ar: تشي

en: custom
ar: مخصص

en: da
ar: دنم

en: de
ar: ألم

en: de_lld
ar: ألم-لاد

en: diktor
ar: ديكتور

en: dlg
ar: ‏dlg

en: dv
ar: ديف

en: dz
ar: دزو

en: ee
ar: إيو

en: en
ar: إن

en: eo
ar: إسبر

en: es
ar: إسب

en: et
ar: إست

en: eu
ar: أورب

en: fa
ar: أفغ

en: ff
ar: فول

en: fi
ar: فلن

en: fo
ar: فرو

en: fr
ar: فرن

en: gaa
ar: غا

en: gag
ar: جاج

en: gd
ar: جد

en: gr
ar: يون

en: gu
ar: غوج

en: ha
ar: هوس

en: haw
ar: هاو

en: he
ar: عبر

en: hi
ar: هند

en: hr
ar: كرو

en: hu
ar: مجر

en: hy
ar: أرم

en: id
ar: إندو

en: ie
ar: إيرل

en: ig
ar:  إجبو

en: ike
ar: إنكت

en: in
ar: هند

en: ipa
ar: IPA

en: is
ar: إيس

en: it
ar: إيط

en: it_lld
ar: إيط_لاد

en: ja
ar: ياب

en: ka
ar: جيو

en: kab
ar: قبا

en: ki
ar: قير

en: kk
ar: كاز

en: km
ar: خما

en: kn
ar: كنا

en: ko
ar: كور

en: ku
ar: كرد

en: kut
ar: كوت

en: lo
ar: لاو

en: lt
ar: ليت

en: lv
ar: لات

en: mi
ar: ماور

en: mk
ar: مقد

en: ml
ar: ملاي

en: mn
ar: منغ

en: mnw
ar: منو

en: mr
ar: مارا

en: ms
ar: مالا

en: mt
ar: مال

en: my
ar: بور

en: my-zwg
ar: بور-زوغ

en: ne
ar: نيب

en: nl
ar: هول

en: no
ar: نرو

en: nqo
ar: ناكو

en: oldhun(SK,Sh)
ar: مجر_قديم(SK،Sh)

en: oldhun(SK,Sz)
ar: مجر_قديم(SK،Sz)

en: oldhun(lig)
ar: مجر_قديم(مركبة)

en: or
ar: أور

en: pa
ar: بنج

en: ph
ar: فلب

en: pl
ar: بول

en: ps
ar: باش

en: pt
ar: بر

en: rif
ar: ترف

en: ro
ar: روم

en: ru
ar: رو

en: sa
ar: سنس

en: sas
ar: سنس

en: sat
ar: أول

en: sax
ar: ‏sax

en: sd
ar: سند

en: shn
ar: شان

en: shn-zwg
ar: شان-زوغ

en: shs
ar: سيكو

en: si
ar: سان

en: sk
ar: سلوف

en: sl
ar: سلو

en: sq
ar: ألب

en: sr
ar: مونت

en: sv
ar: سوي

en: sw
ar: سواح

en: syc
ar: سري

en: ta
ar: تام

en: te
ar: تيل

en: tg
ar: طاج

en: th
ar: تاي

en: tk
ar: تركم

en: tn
ar: تسو

en: tr
ar: ترك

en: ufd
ar: ‏ufd

en: ug
ar: أويغ

en: uk
ar: أوكر

en: ur
ar: أورد

en: us
ar: أمريكا

en: uz
ar: أزب

en: vi
ar: فيت

en: wo
ar: ولو

en: workman-p
ar: وركمان-p

en: xsy
ar: سيس

en: yo
ar: يور

en: zh
ar: صين
